Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Informacje o Lwowie

Lwów to największe miasto zachodniej Ukrainy. Samo miasto zamieszkuje ok 800 tysięcy ludzi a szacuje się że aglomeracja lwowska liczy około miliona. Miasto zamiedzkują głównie Ukraińcy ale zauważalna jest również mniejszość polska i rosyjska. Lwów jest stolicą obwodu których zgodnie z podziałem administracyjnym jest 24. Region, na którym miasto jest położone nazywa się Galicja. Inne większe miasta w regionie Lwowa to Gródek, Drohobycz, Truskawiec i Sambor.

 

W mieście dominuje głównie wyznanie grekokatolickie, ale można również znaleźść sporo wysnawców rzymskokatolickich i prawosławnych. Lwów wyróżnia się spośród większych ukraińskich miast, bo w powszechnym użyciu na co dzień jest jezyk ukraiński. W innych wielkich ośrodkach miejskich zauważalne jest posługiwanie się również językiem rosyjskim. Związane jest to z XIX wieczną rusyfikacją oraz dużym napływem ludności rosyjskojęzycznej w czasach Związku Radzieckiego. W regionie sterego miasta często można usłyszeć również język polski ze wzgledu na dużą liczbę turystów z kraju nad Wisłą. Po Polsku można spokojnie porozumieć się w sklepach i restauracjach i miejscowa ludność ie ma problemów ze zrozumieniem języka polskiego.

 

Architektura miasta to głównie renesans i barok. Wielki pożary w mieście pod koniec średniowiecza sprawiły, że gotyk niemal że zniknął z ulic starego miasta. W mieście jest największe skupisko zabytków biorąc pod uwagę pozostałe miasta Ukrainy. Miesto jest wpisane na listę UNESCO ze względu na zabytkowy charakter starówki. Lwów ma też do zaoferowania sporą liczbę muzeów - od skansenu po galerie obrazów, dlatego też wycieczki na ukraine stały się tak popularne.

 

Zobacz także: hym Ukrainy.

Obcojęzyczne książki o Lwowie

Ciekawe obcojęzyczne książki o mieście Lwowie

 

We lwowskich księgarniach znajdziecie wiele wydań książek o tym wspaniałym mieście, oczywiście w języku ukraińskim. Poniżej opisujemy 10 książek, które poszerzą Waszą wiedzę o niezwykłym mieście Lwa. Współczesne książki o Lwowie warto przeczytać jeszcze przed wycieczką do Lwowa - podczas pobytu we Lwowie będziecie mogli zwrócić uwagę na rzeczy, budowle i miejsca o których wcześniej przeczytaliście. Po książki o Lwowie można również sięgnąć po zwiedzaniu Lwowa - rozszerzycie wówczas swoją wiedzę na temat tego co już widzieliście i utrwalicie wspomnienia ze Lwowa.

 

Lwów. Kawa. Miłość” – to zbiór opowiadań o Lwowie. Historie te poruszają tematy życia codziennego i romanse, liczne zbiegi okoliczności i nieszczęścia, opisują zapachy i lwowską muzykę. Opowiadania mówią o niepowtarzalnych splotach ludzkich losów i kultur a ich autorami są mistrzowie słowa ukraińskiej literatury. Zbiór ten jest zdecydowanie warty przeczytania.

 

Jeśli jeszcze nie byliście we Lwowie to na pewno będziecie. A jeżeli już byliście w tym mieście, to z pewnością wkrótce do Lwowa wrócicie. Miasto przyciąga niczym magnes i samo tyczy się wielu książek o Lwowie. Natalia Gurnytska napisała o Lwowie książkę „Melodia kawy w tonie kardamonu”, ukazała się również już kontynuacja – „Melodia kawy w tonie nadziei”. Książki o Lwowie to szczególny rodzaj lektury. Czytając tę powieść zanurzysz się w historii XIX wieku. i poznasz losy młodej dziewczyny - Anny, która zakochała się w szanowanym polskim szlachcicu Adamie.

 

Książka idealna dla zagranicznych turystów pragnących odwiedzić Lwów to "Niesamowity Lwów". Jest to anglojęzyczny przewodnik, który otwiera oczy i serce na Stary Rynek, serniki, piwo i miejski przemysł IT. Książka prowadzi po miejscach nie tylko oczywistych , ale też tych mniej znanych i bardziej oryginalnych

 

Ciekawą pozycją książkową dla łasuchów jest „Kuchnia galicyjskiej”, na której łamach pojawiają się znani lwowianie ze swoimi przepisami na różnego rodzaju galicyjskie potrawy – uszy wieprzowe, żeberka miodowe z cukinią, kolorowe jajka i knedle serowe . Przedstawione są tu również lwowskie lokale gastronomiczne, które gotują najsmaczniej – autor Jurij Wynnyczuk zamieścił wszystko w tej jednej książce zatem smacznego czytania i odkrywania lwowskich smaków.

 

Każdy kto we Lwowie był wie, że lwowska kawa jest szczególnie pyszna. A znana nam już książka „Sekrety lwowskiej kawy” Jurija Wynnyczuka smakuje szczególnie dobrze, jeśli pije się lwowską kawę w trakcie jej czytania. To wyjątkowa książka o wyjątkowej kawie ze Lwowa i jej tajemnicy.

 

Koneserom sztuki szczególnie spodoba się książka Jurija Biryulyova „Rzeźba Lwowska”, która zawiera setki zdjęć z rzeźbami ze Lwowa oraz opowieściami o nich. Rzeźba to w ujęciu autora szczególny sposób komunikowania się z miastem, które ma historyczną przeszłość związaną z Europą.

 

Liczne książki historyczne o Lwowie nie ograniczają się do literatury o lwowskiej rzeźbie. Ciekawą pozycją jest książka z ilustracjami i objaśnieniami lwowskich sentencji łacińskich, które można wypatrzeć w całym mieście a jej tytuł to „Anno Domini. Napisy łacińskie ze Lwowa”. Od teraz zwiedzanie z nią kościołów, klasztorów czy uniwersytetów będzie miało zupełnie inny wymiar i nabierze kontekstu.

 

Książki o historii Ukrainy to nie tylko drętwe podręczniki pełne kalendariów, dat i wydarzeń im odpowiadających. Istnieją naprawdę interesujące tomy, ograniczające swą tematykę i okresy której dotyczą. Przykładem jest „Literacki Lwów. 1939–1944". To burzliwa i groźna, pełna niezwykłych wydarzeń epoka, o której opowiadał pisarz Ostap Tarnavsky, mający doświadczenie w komunikacji z U. Samczukiem, I. Bagryanem, T. Osmachką i A. Lubczenką. Życie pod okupacją niemiecką i sowiecką, mimo wszystkich trudności, nie przestało być literackie.

 

Ciekawą książkę stanowi również pozycja "Podziemia Lwowa lat 70-80 XX wieku", która jest antologią prozy i esejów o Lwowie autorstwa takich autorów jak Jurij Andruchowycz, Mykoła Riabczuk, Halina Pagutyak, Andrij Sodomora, Jurij Wynnyczuk, Wiktor Nieborak i wielu innych. Antologia to zbiór przemyśleń pisarzy nad historią, atmosferą i literaturą Lwowa. Są one bardzo prawdziwe, choć opisane w artystyczny sposób.

 

Warto przytoczyć również lwowską antologię „To jest Lwów. Zbiór opowiadań miejskich”. Stanowi on kolejną próbę odczytania i zrozumienia miasta Lwowa przez znanych i utalentowanych autorów.

 

Obcojęzyczne książki o Lwowie

Kalendarium ciekawostek o Lwowie

Kalendarium ciekawostek o mieście Lwowie z początków XX wieku

 

W początkowych latach XX wieku Lwów był jedynym miastem na świecie, w którym rezydowało trzech arcybiskupów różnych odłamów religii katolickiej: biskup rzymskokatolicki, greckokatolicki i ormiańsko-katolicki. W roku 1900 wybudowano we Lwowie słynną operę według projektu architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Do dziś pozostaje ona jedną z najpiękniejszych oper w Europie.

 

W roku 1905 powstało pierwsze ukraińskie Muzeum Narodowe we Lwowie a także odbyła się wówczas pierwsza wystawa ukraińskiej sztuki we Lwowie. Dodatkowe informacje o Lwowie.
 

We wsi Łysyniki nieopodal Lwowa wzniesiono w 1911 roku pierwszy na Ukrainie publiczny pomnik Tarasa Szewczenki.
Na przestrzeni lat 1920-1930 miasto Lwów jest zostało ogłoszone jednym z najbardziej zielonych miast Europy jeśli chodzi o liczbę parków i ogrodów na kilometr kwadratowy.

 

W 1928 W Lwowie miało miejsce wydarzenie medyczne na ogromną skalę - profesor Uniwersytetu Lwowskiego Rudolf Weigl wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu jako pierwszy na świecie. Była to ogromna chluba dla miasta Lwowa.
Ważne wydarzenie sportowe miało miejsce we Lwowie w roku 1929. Zorganizowano tutaj pierwszą hokejową drużynę Ukrainy, której bramkarz jako jeden z pierwszych na świecie użył ochronnej maski - przerobił w tym celu hełmu żołnierski.
W kościele Marii Magdaleny we Lwowie w 1932 roku zostały zainstalowane największe organy na Ukrainie, które co ciekawe, wyprodukowano w Czechach.

 

W 1951 roku lwowskie Zakłady Autobusowe wyprodukowały pierwsze autobusy na Ukrainie. Warto też dodać, że w latach 1960-1970 w mieście Lwowie wyprodukowano najlepszej jakości piwo, cukierki Svitoch, autobusy i telewizory w całym ZSRR.
 

W roku 1975 we Lwowie powstał pierwszy na Ukrainie rezerwat architektoniczny, który połączył całe terytorium średniowiecznego miasta.
 

W roku 1981 w budynku Arsenału Miejskiego (w którym dziś znajduje się m.in. słynna restauracja lwowska serwująca znakomite żeberka) powstało jedyne muzeum broni nie tylko na Ukrainie ale i wyłączenie w całym byłym ZSRR.
Obwód lwowski od początku lat 60-tych do końca lat 80-tych był najbardziej religijnym regionem imperium ZSRR, gdyż na jego terenie znajdowało się ponad 10% wszystkich budowli sakralnych natomiast w latach 1991-2001 we Lwowie i obwodzie lwowskim zbudowano najwięcej cerkwi na Ukrainie - aż 280.

 

27 czerwca 2001 r. we Lwowie odbyło się wydarzenie z udziałem największej liczby osób w całej historii Ukrainy. Otóż w liturgii w obrządku bizantyjskim, którą sprawował papież Jan Paweł II na hipodromie lwowskim, wzięło udział około 1,5 miliona ludzi. Największe demonstracje w najnowszej historii Ukrainy odbyły się również we Lwowie. Jedna zn ich miała miejsce 17 września 1989 r. podczas pięćdziesiątej rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich na Ukrainę Zachodnią. Ponad 100 000 osób wyszło wówczas na ulice.
 

W czerwcu 2002 roku we Lwowie powstał pierwszy ukraiński katolicki uniwersytet na ziemiach postsowieckich.

Kalendarium ciekawostek o Lwowie

Lwów i Żółkiew

LWÓW nie jest podobny do żadnego innego miasta na świecie. Ma unikalną architekturę, która była kształtowana pod wpływem różnych stylów europejskich od XIII do XX w. W unikalnym krajobrazie architektonicznym Lwowa widać piękno jego zabytków, które odzwierciedlają oblicze przeszłości. Jest niewyczerpanym źródłem estetycznych odczuć.
ŻÓŁKIEW, miasto założone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego tworzy niepowtarzalny zespół architektoniczny. W końcu XVII w. było jedną z rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Większość budowli było wzniesionych w XVII i XVIII w.

Lwów i Żółkiew

Lwów i sarmackie rezydencje - Złota Podkowa 3 dni

Proponujemy zwiedzenie zabytków Lwowa oraz przejażdżkę po okolicznych zamkach - zabytkach architektury głównie z XVI w. W programie jest m. in. zwiedzanie Oleska - miejsca urodzenia króla Jana III Sobieskiego, Podhorec, Zbaraża i Świrża.

 

 

Lwów i sarmackie rezydencje - Złota Podkowa 3 dni

z Przemyśla, Bieszczad i Roztocza 1 dzień

LWÓW nie jest podobny do żadnego innego miasta na świecie. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO należy do najpiękniejszych miast Europy. Ma unikalną architekturę, która była kształtowana pod wpływem różnych stylów europejskich od XIII do XX w. W unikalnym krajobrazie architektonicznym Lwowa widać piękno jego zabytków, które odzwierciedlają oblicze przeszłości. Jest niewyczerpanym źródłem estetycznych odczuć. Atmosfera starego galicyjskiego miasta z pewnością zachwyci każdego, kto choć raz w życiu miał okazję tu przyjechać.

z Przemyśla, Bieszczad i Roztocza 1 dzień

Tylko we Lwowie 2 dni

Zapraszamy na wycieczkę do Lwowa. W programie zwiedzanie największego miasta Ukrainy zachodniej. Lwów zachwyca odwiedzających i przyciąga rocznie tysiące turystów z Polski. W mieście pozostało wiele śladów po wielkich rodakach.

Tylko we Lwowie 2 dni

Lwów z Przemyśla z imprezą 1 dzień

Wycieczka ta jest skierowana do firm, które chcą do Lwowa zajrzeć na chwilkę. Połączenie zwiedzania z ukraińską kuchnią i batiarska muzyką. W programie wycieczki do Lwowa z Przemyśla umieściliśmy zwiedzanie największych atrakcji Lwowa takich jak opera, 3 katedry, rynek, cmentarz orląt i po zwiedzaniu zasiadamy w przytulnej restauracji w centrum. Cały wyjazd trwa od 5.00 rano do 22.00. Wycieczka do Lwowa z Przemyśla to najtańszy wariant rozrywkowy zwiedzania miasta

 

Lwów z Przemyśla z imprezą 1 dzień

Lwów z Przemyśla 1 dzień v2 1 dzień

Ta wycieczka jest skierowana do osób, które już były we Lwowie i nie chcą podążać znanymi obchodzonymi ścieżkami. Wycieczki do Lwowa z Przemyśla to najbardziej optymalny wariant wyjazdu z Polski na Ukrainę. Proponujemy Wam Cmentarz Janowski, który również ma ciekawe nagrobki choć chowano tam biedniejszą część lwowskiego społeczeństwa. Powstał w tym samym czasie co nekropolia łyczakowska. Chcemy pokazać również zielone i zaciszne zakątki Lwowa takie jak kopiec Unii Lubelskiej z którego można podziwiać przecudną panoramę miasta i jeden z największych skansenów na Ukrainie - Gaj Szewczenkowski. W tamtym miejscu nie czuć w ogóle zgiełku i szumu miasta. Ciekawa drewniana architektura z Galicji może być równie fascynująca jak stare kamienice. Na koniec proponujemy miejsce piękne i ciekawe i tak samo omijane przez tłumy turystów - spacer od Pałacu Potockich przez Ossolineum, Pocztę, Uniwersytet do Kasyna.

 

Lwów z Przemyśla 1 dzień v2 1 dzień

Lwów i Żółkiew - Nie ma jak Lwów 3 dni

Proponujemy wycieczkę do Lwowa - najpiękniejszego miasta Ukrainy. Oprócz Lwowa proponujemy również zwiedzanie Żółkwi. 3 dni we Lwowie pozwala poznać klimat tego miasta i dzisiejszej Ukrainy.

 

Lwów i Żółkiew - Nie ma jak Lwów 3 dni

Do Lwowa z Bieszczadów

Zapraszamy na jednodniową wycieczkę do Lwowa z Bieszczadów. Wycieczka skierowana jest do osób przebywających na odpoczynku w Bieszczadach. Polańczyk, Solinę i Lwów dzieli odległość 150 km. Jest to wycieczka jednodniowa - zaczynamy wcześnie rano a kończymy późny wieczorem. Wyjazd pozwala nam zobaczyć najcenniejsze zabytki Lwowa.

 

z Polańczyka, Soliny, Ustrzyk Dolnych do Lwowa na Ukrainę

 

Trasa: Polańczyk - Solina - Ustrzyki Dolne - Lwów - Ustrzyki Dolne - Solina - Polańczyk

 

 

 

Program wycieczki jednodniowej:

 

3.45 wyjazd z Polańczyka, 4.00 Solina, 4.20 Ustrzyki Dolne Przyjazd do Lwowa: Katedra Św. Jura, (wycieczka objazdowa: kościół św. Elżbiety, polska szkoła, kościół Marii Magdaleny), Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt, przejazd do centrum: wieża prochowa, pomnik Fiodorowa, cerkiew Wołoska, arsenał królewski, kościół dominikanów, pomnik Nikifora, Rynek, kamienica królewska, kamienica czarna, katedra łacińska, kaplica Boimów, katedra ormiańska, plac Mickiewicza, opera, obiad (możliwość wykupienia) i czas wolny, Powrót w godzinach wieczornych (najczęściej ok. 22.00). Program jest ramowy i poszczególne punkty programu mogą ulec zmianie bądź przesunięciu.

 

Świadczenia wycieczki: przejazd autokarem, opieka pilota, usługi polskojęzycznego przewodnika we Lwowie, bilety wstępu do: Cmentarz Łyczakowski i Orląt, opera, katedra łacińska i ormiańska, kaplica Boimów, ubezpieczenie NWiKL.

 

Dzieci do 2 lat - bezpłatnie, dzieci do 12 roku życia - 100 PLN.

 

Usługi dodatkowe: Dla tej wycieczki w wybranych terminach, dostępne są następujące usługi fakultatywne: Obiad

Do Lwowa z Bieszczadów