Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Wojna na Ukrainie

Konflikt zbrojny na Ukranie dotyczy dwóch wschodnichh regionów, oddalonych od Polski ponad 1300 km. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski odradza podróże do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk. Sytuacja w części kraju, który nie jest polem działań wojennych jest stabilna. Na ulicach miast jest bezpiecznie. W miastach działają wszystkie instytucje administracji państwowej, ambasady, konsulaty, policja, banki, restauracje, muzea, opery i kina, bazary, supermarkety i stacje benzynowa. Miasta i ludzi funkcjonują normalnie,stabilnie i spokojnie.


Wojna na wschodzie Ukrainy lub wojna na Donbasie - konflikt wojskowy rozpoczęty przez rosyjskie wojska, które wtrgnęły na terytorium Ukrainy w kwietniu 2014 roku. Było to tuż po aneksji Krymu. Proklmowanie suwerenności Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej był kolejnym etapem konfliktu, który ma charakter międzynarodowy. Rosyjska militarna agresja przeciw Ukrainie geograficznie objęła dwa regiony – dwa obwody- doniecki i ługański ( wschód Ukrainy).Po mimno licznych faktów i dowodów na ingerencję sił zbrojnych Rosji na tyh terenach oficjalnie Rosja nie przyznaje się do wojny z Ukrainą. Dlatego też ten konflikt zbrojny uważa się za niewypowiedziną wojnę i traktuje się ją jako "wojnę hybrydową" Rosji przeciw Ukrainie. Prawnie na wschodzie Ukrainy trwa operacja antyterrorystyczna, która od 2018 roku ma nazwę Operacja Sił Połączonych. Rosyjska władza niejednokrotnie wyrażała brak aprobaty do Antyterorystycznej Operacji i wymagała zaprzestania działań wojskowych z boku Ukrainy i rozpoczęcie rozmów ze stroną przeciwną – bojownikami.


Wojna informacyjna

 

Początek wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2014 r. oznaczał w rzeczywistości dążenie Rosji do zwiększenia wpływów na Ukrainie, Tradycyjnie dla Rosji ten wpływ zaczął przybierać formę hybrydowej (w rzeczywistości niezapowiedzianej) wojny graniczącej z terroryzmem państwowym. Tak więc wojna informacyjna, którą Rosja nasiliła od początku rosyjskiej agresji zbrojnej, miała na celu dostarczenie informacji dla ruchu separatystycznego we wschodniej Ukrainie, osłabienie kontroli nad rządem centralnym, stwarza problemy o charakterze bezpiecznym i gospodarczym. Jednym z aspektów przygotowania Rosji do agresji była konfrontacja prawna między Rosją a Ukrainą. Prawne wsparcie konfrontacji ze strony Rosji zostało przeprowadzone na najwyższym szczeblu legislacyjnym poprzez przyjęcie niektórych rezolucji w kwestiach, które pozwoliły najskuteczniej, z punktu widzenia rosyjskiego politicum, ułatwić zadania odzyskania kontroli nad Ukrainą. Wśród takich zagadnień najbardziej rozwinięty był status prawny Krymu, poziom współpracy między Ukrainą i NATO oraz status języka rosyjskiego na Ukrainie.

 

 

Rosyjsko-ukraińska wojna informacyjna – czym tak naprawdę jest? Na pweno ważanym komponentem ideologicznym. Działania podsycane ksenofobią, strachem oraz wrogością, ale przede wszystkim zniekształcaniem informacji tak, żeby była pożywką dla ludzkiej inrpretacji. Ten zestaw środków stale podejmowanych przez rządowe i pozarządowe organizacje Rosji i Ukrainy w przestrzeni informacyjnej Ukrainy, Rosji, innych krajów i organizacji międzynarodowych. Celem tego typu działań jest uzyskanie strategicznych i politycznych korzyści poprzez wprowadzanie w błąd wroga i przeciwdziałanie działaniom drugiej strony w globalnej konfrontacji między Rosją a Ukrainą. Tego typu konfrontacja dotyczy także informacji między Rosją a światem zachodnim. Rozpoczęło się ono w momencie rozpadu ZSRR i trwa do dziś.

Rosyjskie media, w tym akredytowane na Zachodzie, były wykorzystywane do intensywnej, wielokanałowej propagandy i przekonania światowej społeczności o punktach widzenia oferowanych przez rosyjskie kierownictwo wojskowo-polityczne. Wśród najbardziej znanych: Sputnik, Rosja, Dzisiaj, Ria News, LifeNews. Jaka jest siła operacji informacyjnych? Według amerykańskiej publikacji Washington Post w 2014 r. Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) utworzył ponad 30 pseudo-ukraińskich grup i kont w sieciach społecznościowych, a także 25 „wiodących publikacji w języku angielskim”. Udając zwykłych Ukraińców, pracownicy GRU wymyślili wiadomości i rozprowadzali komentarze, aby podżegać prorosyjskich obywateli do protestujących. W lutym 2017 r. Rosyjski minister obrony potwierdził istnienie „sił operacji informacyjnych” w Rosji.

Media na Ukrainie. Państwowy Komitet ds. Telewizji i Radiofonii Ukrainy rozpoczął walkę z mediami separatystycznymi i antypaństwowymi w mediach latem 2014 r. Pierwszy ukraiński międzynarodowy kanał telewizyjny Ukraine Today rozpoczął nadawanie w trybie testowym 11 sierpnia. Wraz z nadejściem rosyjskiej agresji powstało Ukraińskie Centrum Mediów Kryzysowych, które jest platformą do przemówień ekspertów, urzędników państwowych, organizacji międzynarodowych i korpusu dyplomatycznego oraz zapewnia wsparcie mediom informującym o wydarzeniach na Ukrainie.

 

23 listopada 2016 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie. Prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedział na to, nazywając pracę rosyjskich agencji informacyjnych RT i Sputnik skuteczną.

 

Wojna Gospodarcza Warunkiem rozpoczęcia zbrojnej agresji na Ukrainę była gospodarcza anihilacja Ukrainy, która nastąpiła poprzez bezpośrednią presję gospodarczą poprzez handel i konfrontacje taryfowe, blokowanie ukraińskiego handlu, odcięcie gazu i tak dalej. Jednocześnie krwawienie gospodarcze na Ukrainie często występowało przy braku skutecznego sprzeciwu lub nawet bezpośredniego wsparcia ukraińskiej partii politycznej. Na przykład podpisanie przez Julię Tymoszenko ( pełniła funkcję premiera ) niezwykle niekorzystnej umowy gazowej dla Ukrainy zostało uznane przez jej gabinet za znaczące osiągnięcie polityczne. Ogólnie rzecz biorąc, wojna gospodarcza z Ukrainą była skierowana przede wszystkim przeciwko gospodarce wschodniej i południowej Ukrainy, które ze względu na swoją specyfikę były zależne od Rosji: jako odbiorców surowców i zasobów energetycznych z Rosji; i jako rynek sprzedaży znacznych ilości swoich produktów. Zobacz także informacje o ukrainie.