Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Białoruś bezwizowy przejazd

15-dniowy bezwizowy dostęp do strefy turystycznej Grodno-Brześć

Obywatele wielu krajów mogą odwiedzać strefę turystyczną Grodno-Brześć bez wizy przez 15 dni. Zagraniczni goście mogą wjechać do tej strefy przez dwa regionalne lotniska i przejścia graniczne na granicy lądowej (z Litwą i Polską). Ten obszar turystyczny i rekreacyjny obejmuje popularne atrakcje i główne miasta w zachodniej części kraju, w tym:
- w obwodzie brzeskim - miasto Brześć, obwód brzeski, powiat żynicki, powiat kamieniecki i rejon prużański;
- w obwodzie grodzieńskim - miasto Grodno, obwód grodzieński, obwód brzeskowski, obwód wołkowyski, obwód woronowski, obwód lidzki, obwód świętowochski i rejon szczuczyński.

Zgodnie z dekretem prezydenta 15-dniowa opcja bezwizowa jest dostępna dla obywateli ponad 70 państw, w tym dla osób niebędących obywatelami Łotwy i estońskich bezpaństwowców. Obywatele wielu państw, którzy na ogół potrzebują wizy, aby odwiedzić Białoruś, mają dziś możliwość wjazdu do kraju w ramach procedury uproszczonej. Takie wyjazdy stały się możliwe dzięki niedawno wprowadzonym przepisom dotyczącym ruchu bezwizowego na Białorusi.

Białoruś w liczbach

Białoruś- kraj położony we wschodaniej Europie, bez dostępu do morza. Sąsaiduje z Polską, Ukrainą, Litwą, Łotwą oraz Rosją.  Do 1991 roku część ZSRR  jako Białoruska Sojalistyczna  Republika Radziecka. Powierzchnia kraju to 207 600 km²  ( 84miejsce na świecie).  Ludność to  9,475 mln osób (92 miejsce na świecie). Według danych najnowszego spisu powszechnego na Białorusi zamieszkują przedstawiciele ponad 130 narodowości. Wśród niehc anjwięcej deklaruje się jako Białorusini 83,7% ludności), Rosjanie stanowią 8,3% ludności, Polacy – 3,1%,  Ukraińcy 1,7%, Żydzi, Ormianie,Taratzy , Romowie, Azetowie, Litwini. Na Białorusi zamieszkują także liczące od 1 do 3,5 tys. Przedstawiciele społeczności Mołdawian, Turkmenów, Niemców, Gruzinów, Chińczyków, Uzbeków, Łotyszy, Kazachów oraz Czuwaszów. 

 

Białoruś w liczbach

Zamki na Białorusi

W epoce średniowiecza ziemie baiłoruskie były nazywane krainą zamków, ponieważ na niewielkim terytorium stało ponad sto zamków, twierdz oraz innych obietków warownych. Wynikało to z faktu, że na tym terytorium przecinało się wiele szlaków handlowych. W XIV i XV wieku zacząto budować zamki z kamienia, kótre miały bronić granic Wielkiego Księstwa Litewskiego a także były siedzibami róźnych zakonów rycerskich. Jednakże niewiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego. Liczne wojny oraz destrukcyjny okres radziecki zrobiły swoje, pomimo tego na tym pięknym terenie przetrwały zamki, które mają prawdziwą wartość historyczną. Do tego grona można zaliczyć Zamek Nieśwież – legandarną rezydencję potężnego roku księżąt Radziwiłłów, Zamek Mirski – słynny z niejednego kadru historycznych filmów, Zamek Grodno, w kótym to zasiadał Sejm Rzeczy Pospolitej, a także Zamek w Lidzie – XIV zamke obornny wzniesiony na rozkaz Księcia Giedymina.

Zamki na Białorusi

z1
1