Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Ukraina Zachodnia

UKRAINA - państwo w Europie Wschodniej, sąsiadujące od północy i wschodu z Rosją, od południowego zachodu z Mołdawią i Rumunią, od zachodu z Węgrami, Słowacją i Polską, na południu zaś rozciąga się wybrzeże Morza Czarnego i Azowskiego. Terytorium Ukrainy stanowi 604 tys. km2 (dla porównania Polska 312 tys. km2), ludność to 48 mln mieszkańców (Polska 38 mln). Największa odległość w linii prostej ze wschodu na zachód wynosi 1300 km, z północy na południe 900 km. Klimat Ukrainy jest umiarkowanie kontynentalny, z wyjątkiem samego południa półwyspu krymskiego, gdzie jest podzwrotnikowy. Największą rzeką jest Dniepr (2201 km długości, z czego w granicach Ukrainy 981 km), potem Dniestr i Desna. Najwyższym szczytem Ukrainy jest Howerla (2061 m n.p.m.) znajdująca się w ukraińskiej części Karpat. Na terytorium Ukrainy rozciągają się także pasma Gór Krymskich. 
 


Żółkiew - Miasto, założone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, tworzy niepowtarzalny zespól architektoniczny. W końcu XVII w. było jedną z rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Większość budowli zostało wzniesionych w XVII i XVIII ww. Obiektami, których zwiedzenia nie można sobie odmówić, są: zamek Żółkiewskich, rynek z arkadowymi kamienicami, ratusz, kolegiata św. Wawrzyńca Męczennika (wewnątrz nagrobki rodziny Żółkiewskich i Sobieskich), cerkiew bazyliańska oraz renesansowa synagoga. Warto również zobaczyć siedemnastowieczny klasztor oo. Bazylianów w Krechowie koło Żółkwi. W ofercie posiadamy wycieczki do żółkwi.

 

Poczajów - Nad miastem góruje klasztor Ławra Poczajowska zbudowany w XVI w., drugi co do wielkości na Ukrainie. Znajduje się tam cudowna ikona Matki Boskiej, która pomogła pokonać Turków w bitwie w 1675 r. Ławra jest miejscem licznych pielgrzymek. Najcenniejszymi relikwiami znajdującymi się w klasztorze są odcisk stopy Matki Boskiej oraz źródło z wodą posiadającą moc uzdrawiania.

 

Krzemieniec - Miasto, w którym urodził się Juliusz Słowacki. W rodzinnym domu poety znajduje się muzeum, w którym są eksponowane zbiory związane z postacią wieszcza. Innym miejscem, związanym z jego życiem, jest budynek krzemienieckiego liceum. Na trasie turystycznej napotykamy jeszcze górę Bony, kościół parafialny, grób Salomei Słowackiej i dworek Januszewskich.

 

Zbaraż - Najcenniejszym zabytkiem tego miasta jest renesansowy zamek z XVI w. Zabytek ten jest wzorem połączenia pałacu z umocnieniami bastionowymi. Odzwierciedla ówczesny trend europejskiej sztuki fortyfikacyjnej. Warto również zobaczyć klasztor Bernardynów z 1627 r.. Zachowało się tam malowidło z XVIII w.

 

Tarnopol - W centrum miasta znajduje się sztuczne jezioro na rzece Seret z XVI w. Obiektami, których nie powinno się ominąć przebywając w tej okolicy są zamek Tarnowskich i Potockich oraz katedra greckokatolicka.

 

Kamieniec Podolski - Legendarna twierdza, miejsce licznych walk z wojskami tureckimi. Przechadzając się po zamku, nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż w wędrówce towarzyszą nam niezapomniane postaci z powieści Sienkiewicza. Oprócz zamku warto obejrzeć również stare miasto, katedrę oraz inne zabytkowe świątynie.

 

Skała Podolska - Ruiny zamku z XVI w. Buczacz - Miejscowość leży na wysokich brzegach pięknej doliny rzeki Strypy. Uwagę przyciąga bogato zdobiony ratusz z końca XVIII w. i ruiny zamku. Chocim - Miejsce słynnej, zwycięskiej bitwy z roku 1621 połączonych wojsk koronnych i kozackich z dwukrotnie liczebniejszymi wojskami tureckimi. Bitwą dowodzili hetman Chodkiewicz i Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny.

 

Czortków - Miasteczko nad rzeką Seret. Największą atrakcją turystyczną jest neoromański kościół oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa. Krzywcze - Znajduje się tu jaskinia Kryształowa - jedna z największych na świecie jaskiń gipsowych. Trasa turystyczna wynosi około 3 km.

 

Trembowla - Jest to jeden z najstarszych grodów na Podolu. Zwiedzamy tutaj ruiny zamku królewskiego, ruiny kościoła i klasztoru Karmelitów oraz cerkiew Bazylianów.

 

Czerniowce - Jest to miasto często omijane prze polskich turystów, tym czasem jest ono warte odwiedzin. Jest to największa miejscowość na Bukowinie. W mieście dominuje Austriacka XIX wieczna architektura. Miasto jest położone na wzgórzach co dodaje miastu uroku. Miasto zaczęło się rozwijać kiedy cesarz Austrii Franciszek Józef uznał Bukowinę za odrębny autonomiczny kraj Koronny, a Czerniowce zostało jego stolicą. Największym zabytkiem miasta jest rezydencja metropolitów Bukowiny, która została zbudowana w latach 1864 - 1878. Inne miejsca warte zwiedzenia to Sobór katedralny św. Ducha, cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja plac teatralny oraz kościół katolicki Podwyżenia Krzyża Świętego. Wycieczki na Ukrainę to nasza specjalność. Odwiedź z nami Kresy wschodnie!