Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Przemyśl - Informacje, przewodnik.

Według kroniki Długosza gród powstał w VII. Pierwsza pisemna wzmianka miała miejsce w 981 r., a prawo miejskie otrzymał w 1389 r. Położenie miasta u wylotu Bramy Przemyskiej, przy dogodnym przejściu przez San gwarantowało jego rozwój. Powstał rynek, kamienice z podcieniami i podziemnymi piwnicami, ratusz, budowano liczne świątynie. Starostowie mieszkali w odbudowanym zamku Kazimierza Wielkiego. Przemyśl gościł kolejnych królów Polskich. Miasto otoczono okazałymi murami miejskimi, które wytrzymały ataki wojsk Kozakich, Szwedzkich, Siedmiogrodzkich, Tatarskich, Moskiewskich. Strategiczne położenie Przemyśla dostrzegli w XIX wieku Austriacy, którzy otaczając je potężnymi fortami zbudowali największą w cesarstwie twierdzę pierścieniową. Przemyśl, trzecie miasto Galicji, przeżył swój drugi złoty okres. W czasie I wojny światowej był teatrem krwawych walk o Twierdzę Przemyśl, zyskał wtedy przydomek "Verdun wschodniego frontu". Obecnie miasto przyciąga ogromne rzesze turystów.

Zwiedzanie Przemyśla 1 dzień

Przemyśl to miasto z olbrzymim potencjałem turystycznym. Na starówce możemy znaleźć dużą liczbę ciekawych zabytków. Samo miasto posiada również rzeczy unikalne np. pochyły rynek czy muzeum dzwonów i fajek. W Przemyślu można znaleźć równiż 2 katedry - rzymskokatolicką i greckokatolicką. Kiedyś było to miasto wielowyznaniowe i wielonarodowe, a dziś mieszka tu spora grupa mniejszości ukraińskiej. Okolice Przemyśla są równie piękne i ciekawe jak samo miasto. Unikalne w skali europejskiej forty i zamek w Krasiczynie zaciekawią niejednego turystę.

 

 

 

 

 

 

 

Trasa:

Przemyśl

 

Program wycieczki:

Zwiedzanie Przemyśla - pochyły Rynek z renesansowymi kamienicami, kościół franciszkanów, katedra greckokatolicka, katedra rzymskokatolicka, zamek Kazimierzowski, Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Przejazd do Krasiczyna - zwiedzanie zamku, przejazd do Siedlisk - zwiedzanie fortu głównego twierdzy Przemyśl. Powrót do Przemyśla Kopiec Tatarski.

 

Zwiedzanie Przemyśla 1 dzień

Czemu szukamy kwiatu paproci

Co roku 3 lipca nad brzegiem Sanu w Przemyślu możemy oglądać ukraińskie pogańskie święto Iwana-Kupała. Jest to odpowiednik polskiej nocy świętojańskiej lecz ze względu na różnicę w kalendarzu większość ukraińskich świąt odbywa się z 13 dniowym opóźnieniem. Święto związane jest z przesileniem letnim i najkrótszą nocą w roku. Wianki na rzece Święto zgodnie z tradycją zaczynało się zawsze w umówionych miejscach, najczęściej przy rzekach. Dziewczęta cały dzień plotły wianki, żeby pojawić się z nimi na wieczór na obchodach. W święcie uczestniczyli również muzykanci, którzy robili akompaniament do śpiewów. Głównymi bohaterami święta jest Kupało i Marena, która jako zimowe bóstwo przynosi na ziemię chłód a ludzi nęka chorobami i głodem. Głównym zadaniem dziewcząt było również zrobienie kukły Kupała. Najczęściej robiono kukłę z gałązek wierzby i ozdabiano kwiatami ale w niektórych regionach Ukrainy manekin był ze słomy ozdobiony wstążkami. W podobny sposób jest też przygotowana kukła Mareny.

Czemu szukamy kwiatu paproci

Księstwo przemyskie

Ranga Przemyśla w XI i XII wieku była wysoka i był jednym z głównych miast w regionie. Na ówczesnych mapach nie było jeszcze Lwowa, który w późniejszych czasach przejął rolę Przemyśla. Księstwo Przemyskie powstało podczas rozbicia dzielnicowego na Rusi i zostało wydzielone z księstwa Włodzimierskiego. Pierwszym władcą w grodzie nad Sanem był Ruryk a po nim Rostysław Wołodymyrowycz. Poślubił on Ilonę - córkę węgierskiego króla Beli I. Granica księstwa na wschód sięgała aż za Trembowlę. Żeby utrzymać tron musiał walczyć księciem kijowskim Światopołkiem i węgierskim Kolomanem, z którym stoczył bitwe nad Wiarem. Na pomoc Rostysławowi przybyli Dawid Ihorowicz i chan połowiecki Boniak. Po tych zwycięstwach udało się przemyskim książętom uniezależnić od Kijowa i Węgier oraz wzmocnić swoją władzę i wpływy w Galicji. Walczył również z Polską i w bitwie pod Bieczem został wzięty do niewoli, z której wykupił go brat Wasylko. Władysław Krzywousty otrzymał wtedy kolosalną jak na tamte czasy sumę 20 tysięcy hryweń. Wiadomo z średniowiecznych przekazów, że za jego czasów w Przemyślu stała piękna duża cerkiew.

Księstwo przemyskie

Ziemia Przemyska - Informacje, Historia.

Krasiczyn - miejscowość słynie w całej Polsce z zespołu zamkowo-parkowego z przełomu XVI i XVII wieku. Zbudowany został przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina jako pallazzo in forteca. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, obejmującą doczesność i wieczność).

Ziemia Przemyska - Informacje, Historia.

Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl – wielki kompleks obronnych fortów dookoła miasta Przemyśl, które były jednymi z 200 kompleksów zbudowanych w Europie z czasów Pierwszej wojny światowej. Przemyska twierdza była trzecią pod względem wielkości w Europie, po Verdun i Antwerpii. Jednak w odróżnieniu od nich była trzykrotnie oblegana, co było rzadkością wojen w tamtych czasach, a i oblężenie było jednym z dłuższych i trwało 173 dni. Dłużej utrzymali się Francuzi w Verdun i Osowiec, które jednak nigdy całkowicie się nie obroniły. Odwiedzając twierdzę nie zapomnij skorzystać z wycieczki do Lwowa z Przemyśla

Twierdza Przemyśl

Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski to jeden z najstarszych na terenie Podkarpacia. Położony jest na prawym brzegu Sanu na stokach góry Zniesienie na wysokości 270 m. n.p.m. przylegając do przemyskiej starówki. Według niektórych źródeł Przemyśl mógł istnieć już w VIII wieku w czasach panowania książąt wielkomorawskich. W roku 981 miasto zajął kniaź kijowski Włodzimierz Wielki.

Zamek Kazimierzowski

10 Fascynujących Miejsc na Morawach: Odkrywając Perły Czech

Morawy, malownicza kraina w Czechach, pełna jest niezwykłych miejsc wartych odkrycia. Od urokliwych miasteczek po majestatyczne formacje skalne, Morawy oferują bogactwo atrakcji dla miłośników przyrody, historii i kultury. Oto 10 fascynujących miejsc, które warto odwiedzić podczas podróży po tym regionie:

10 Fascynujących Miejsc na Morawach: Odkrywając Perły Czech

z1
1