Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie

Tradycje bożonarodzeniowe na Ukrainie

 

Boże Narodzenie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej lubianym świętem na Ukrainie. Narodziny Chrystusa celebrowane są tu w sposób szczególny. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek o Wigilii, Bożym Narodzeniu i świątecznych tradycjach ukraińskich rodzin.

 

Jak się obchodzi Boże Narodzenie na Ukrainie?

 

Nawet osoby, określające siebie jako niewierzące, chętnie zanurzają się w atmosferę wigilijnego wieczoru: życzliwość, rodzinną wspólnotę i radość. Dla jednych święta to tylko 12 dań na stole, kutia, kompot i spotkania w gronie najbliższych. Inni traktują święta bardzo poważnie, chodzą do kościoła i przestrzegają wszystkich zwyczajów i świątecznych tradycji ukraińskich.

Prawosławni Ukraińcy świętują Boże Narodzenie w kalendarzu juliańskim – obchodzi się je 7 stycznia.

Tradycje i przesądy bożonarodzeniowe na Ukrainie

Surowy post zaczyna się 40 dni przed Bożym Narodzeniem, którego ostatni dzień przypada na Wigilię 6 stycznia.

6 stycznia to tzw. Wielki Wieczór podczas którego, zaraz po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy, cała rodzina zasiada do wspólnej kolacji.

 

Ozdoba na wierzchołku choinki (najczęściej w formie gwiazdy) to symbol gwiazdy betlejemskiej , która wskazywała pasterzom miejsce narodzin Zbawiciela.

 

W dawnych czasach posiłek nie mógł rozpocząć się, dopóki właściciel domu nie umieścił w rogu stołu lub w jego pobliżu ikon Didukh - pierwszego lub ostatniego zebranego snopa słomy z pszenicy lub owsa. Później stał się on symbolem św. Józefa, męża Maryi Dziewicy i ziemskiego ojca Jezusa Chrystusa.

 

Ciekawostka: przed tym, zanim usiądzie się na krześle, należy dmuchać na nie, aby nie zająć miejsca zmarłego krewnego.

 

O północy między 6 a 7 stycznia, aby wpuścić jasne świąteczne światło gwiazdki do budynku, należy otworzyć wszystkie drzwi i okna.

 

Na świątecznej wieczerzy podaje się 12 posiłków postnych (bez mleka, jajek i oleju) – symbolika liczby 12 apostołów, tak właśnie wygląda kuchnia ukraińska w trakcie świątecznej wieczerzy. Ważne jest, aby spróbować każdego z nich. Jednocześnie nie można zjeść wszystkiego: w przeciwnym razie lodówka będzie pusta przez cały rok.

 

Nie wolno wychodzić z domu do końca świątecznej kolacji, aby nie wpuścić złego ducha.

 

Dawniej w Wigilię rodziców chrzestnych zwyczajowo częstowano kutią; w odpowiedzi „chrzestni” dawali symboliczne podarunki niespodzianki, pieniądze czy też poczęstunek.

 

Następnego ranka po Wigilii zwyczajowo wita się słowami „Chrystus się narodził” – „Chwalmy Go”.

 

7 stycznia zaczyna się śpiewać kolędy , przebierać za postaci z szopki i odwiedzać sąsiednie domy.

 

Święta Bożego Narodzenia tak naprawdę trwają na Ukrainie 12 dni po Bożym Narodzeniu. Jest to czas wróżbiarstwa i różnych rozrywek.

 

Najsłynniejszą piosenką bożonarodzeniową na świecie jest "Carol of the bells". Jej autorem jest Ukrainiec Mykoła Leontowycz .

 

Szopka - to jeden z najpopularniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie. Początkowo nazywano go teatrzykiem lalkowym w pudełku, w którym odgrywano różne sceny. Centralne postacie w nim - Maryja i Józef, pochyleni nad kołyską z małym Chrystusem.

 

Drugiego dnia świą ( 8 stycznia) prawosławni chwalą Matkę Bożą, która urodziła Zbawiciela. Najważniejszą tradycją bożonarodzeniową na Ukrainie jest przebaczenie wszelkich zniewag: tylko wtedy w duszy zagości spokój! 

 

Bez względu na to, ile potraw znajduje się na stole w Wigilę i nieważne, jak silna jest wiara, warto spędzić ten zimowy styczniowy wieczór z rodziną i bliskimi osobami! Warto sprawić by święta były rodzinne i ciepłe, niezależnie czy obchodzi się je na Ukranie, w Polsce czy w innych krajach.

 

Zobacz takżę, kalendarium ciekawostek o Lwowie.