Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Ukraina - informacje

Ukraina nielicząc Rosji jest największym państwem pod wzgledem powierzchni w Europie i liczy ponad 600 tys km kwadratowych. Według ostatnich danych ludności ma niespełna 45 mln. Wpływ na demografię miały II Wojna Światowa i Wielki Głód w latach `30. Na wojnie mogło zginąć ok. 5 mln Ukraińców a Wielki Glód Pochłonął ok. 7 mln ofiar i miał spory wpływ na strukturę demograficzną kraju. Po tych wydarzeniach luki demograficzne łatano ludnością rosyjskojęzyczną.

 

Na Ukrainie jest 5 miast powyżej miliona lub w granicach tej liczby - Kijów, Charków, Donieck, Dnipro i Odessa. Na zachodzie najwiekszym miastem jest Lwów ok. 800 tyś mieszkańców. Kraj dzieli się na obwody i jest ich 24. W podziale administracyjnym Ukrainy występuje również 2 miasta wydzielone - Kijów i Symferopol oraz Autopatyczna Republika Krym (obecnie pd okupacją rosyjską, podobnie jak część obwodu donieckiego i ługańskiego.

 

Kraj ma ustrój prezydencki i parlamen jednoizbowy zwany Werchowną Radą. Ukraina sukcesywnie przeprowadza reformy skonsultowane razem z Unią Europejską i dąży do ścisłej współpracy i integracji z krajami wspólnoty. Po rewolucji godności w roku 2013 Ukraina przyjęła stricte proeuropejski kierunek rozwoju.

 

Ukraińcy w kraju stanowią ok. 80% wszystkich obywateli. Dużą mniejszością są Rosjanie ok. 18%. Liczebność Polaków wg różnych szacunków 200-500 tyś. Ok. połowa obywateli uważa się za wierzących. Najliczniejszą grupę stanowią prawosławni skupieni wokół Prawosławnej Cerkwi Ukrainy. Na zachodzie kraju dominuje grekokatolicyzm. Mniejszość polska w większości jest obrządku rzymskokatolickiego. Jezykiem państwowym jest język Ukraiński i większość obywateli kraju posługuje się tym językiem biegle. Na Krymie i we wschodnich regionach dominuje język rosyjski - związane jest to z rusyfikacją rozpoczętą w wieku XIX i przemieszaniem ludności za Związku Radzieckiego.

 

Historia ukrainy - sprawdż także.

Lwów, Drohobycz i Rudki z Przemyśla 2 dni

Ze względu na lokalizację na krótsze wycieczki do Lwowa najlepiej wyjeżdżać z Przemyśla. Pozwala to zaoszczędzić czas na długich przejazdach przez Polskę. W tej wycieczce chcemy pokazać Państwu troszkę Lwowa i na drugi dzień jego okolicy. Wokół Drohobycza rozkwitło kiedyś zagłębie naftowe w czasach, gdy Galicja była w światowej czołówce wydobycia ropy naftowej. Pozostały tam piękne wille magnatów naftowych. Oprócz tego zachowały się cenne zabytki architektury sakralnej - synagoga, kościoły i cerkwie. Drohobycz zamieszkiwali ludzie bogaci, a ludność pracująca zamieszkiwała pobliski Borysław. W programie również zawarte są Rudki - miejscowość która była we władaniu rodziny Fredrów i miejsce pochówku Aleksandra Fredry. Cały dzień jest poświęcony na Lwów. Poznamy najważniejsze zabytki stolicy Galicji. Wiele zabytków jest w Polsce doskonale znanych rozpoznawalnych, bo miasto tworzyło wielki kawał polskiej historii.

Lwów, Drohobycz i Rudki z Przemyśla 2 dni

Wyszywanka

Ukraińskie wyszywanki to jeden z najbardziej tradycyjnych elementów etnicznych, mówiących tak wiele o historii i kulturze Ukrainy. Ten pozornie prosty haft ma bardzo wiele znaczeń, wyrażanych zarówno przez technikę wykonania, materiał , wzór czy kolor nici. Innymi słowy, tradycyjna haftowana koszula (tzw. soroczka) potrafiła powiedzieć wiele o pochodzeniu jej właściciela a także o jego statusie materialnym. Początkowo tego typu odzienie haftowane było na różnego rodzaju okazje – rozróżnia się koszule codzienne, świąteczne, na okres żniw czy specjalnie haftowane koszule ślubne, ubierane zaledwie raz w życiu a później pieczołowicie przechowywane w charakterze pamiątki i amuletu na szczęście.

Wyszywanka

Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska – smaczna i zdrowa, pomimo tego iż obfituje w wiele tłustych i wysokokalorycznych potraw, słynie ze swojej różnorodności i długiej historii. Już od dawien dawna wiodącymi sektorami ukraińskiej gospodarki były rolnictwo i hodowla zwierząt. Chłopi zajmowali się również pszczelarstwem i rybołówstwem. Ukraińcy spożywali głównie produkty pochodzące z ich własnych gospodarstw. Najczęściej uprawiano żyto, pszenicę, jęczmień, owiec i grykę. W Naddniestrzu i wschodnich rejonach Karpat popularna stała się również uprawa kukurydzy. Znaczącą rolę w żywieniu mieszkańców Ukrainy odgrywają warzywa (ziemniaki, kapusta, buraki, cebula, czosnek, ogórki) i rośliny strączkowe (groch , fasola). Szczególnym produktem, z którego zresztą do dziś słynie Ukraina, jest olej słonecznikowy. Ważną gałęzią chłopskiej gospodarki była także hodowla zwierząt (krów, owiec, kóz i świń). Mleko było ważnym produktem spożywczym, natomiast mięso spożywano tylko podczas świąt. Konsumpcja drobiu i jaj była ograniczona. Na łatwo psującą się żywność ludność Ukrainy miała swoje sposoby – były to przeważnie suszenie, solenie lub wędzenie. Sól kuchenna i specjalna sól do mięs były szeroko rozpowszechnione w całej Ukrainie. Szczególnym upodobaniem cieszyła się (aż po dziś dzień) słonina.

Kuchnia ukraińska

Historia Ukrainy

Kijów odegrał wielką rolę dzięki dogodnemu położeniu na szlaku rzecznym Dniepru i Prypeci. Miasto kontrolowało szlak sprzyjało rozwojowi handlu, czego następstwem jest jednoczenie się plemion ruskich wokół miasta. W 860 roku odbył się pochód na Konstantynopol dwóch ruskich władców - Askolda i Dyra. W 882 roku do miasta ściągnął z Nowogrodu wareski książę Oleh i podstępem zabił braci rządzących miastem.

Historia Ukrainy

Ukraina Zachodnia

UKRAINA - państwo w Europie Wschodniej, sąsiadujące od północy i wschodu z Rosją, od południowego zachodu z Mołdawią i Rumunią, od zachodu z Węgrami, Słowacją i Polską, na południu zaś rozciąga się wybrzeże Morza Czarnego i Azowskiego. Terytorium Ukrainy stanowi 604 tys. km2 (dla porównania Polska 312 tys. km2), ludność to 48 mln mieszkańców (Polska 38 mln). Największa odległość w linii prostej ze wschodu na zachód wynosi 1300 km, z północy na południe 900 km. Klimat Ukrainy jest umiarkowanie kontynentalny, z wyjątkiem samego południa półwyspu krymskiego, gdzie jest podzwrotnikowy. Największą rzeką jest Dniepr (2201 km długości, z czego w granicach Ukrainy 981 km), potem Dniestr i Desna. Najwyższym szczytem Ukrainy jest Howerla (2061 m n.p.m.) znajdująca się w ukraińskiej części Karpat. Na terytorium Ukrainy rozciągają się także pasma Gór Krymskich. 
 

Ukraina Zachodnia

Szcze ne wmerła Ukraina...czyli o tym jak powstał hymn Ukrainy

Stworzenie ukraińskiego hymnu ma swój początek jesienią 1862 roku. Etnograf Pawło Czybynśkyj napisał wiersz "Szcze ne wmerła Ukraina", który szybko się rozpowszechnił i stał się popularny wśród Ukraińców. Czubynśkyj tworzył w carskiej Rosji i po napisaniu wiersza został zesłany do kraju Amurskiego i zastosowano wobec niego nadzór policyjny. Jednak wiersz przedostał się szybko do Galicji i został opublikowany w dzienniku "Meta" wydawanym we Lwowie. ...


 

Szcze ne wmerła Ukraina...czyli o tym jak powstał hymn Ukrainy