Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Artykuły

podgrupa:

Transylwania

Transylwania to największy i najprawdopodobniej najbardziej znany region w Rumunii. Nazwa wywodzi się  z j. łacińskiego "Zalesie", po rumuńsku  Ardeal, węgiersku Erdély ? Siebenbürgen po niemiecku. Kraina otoczona Karpatami i położona  w centralnej części Rumunii. Powierzchnia regionu to 55 146 km² i liczy blisko 4 mln mieszkańców. Do jej terytorium zazwyczaj wliczają się też Marmarosz, Banat oraz Kriszena.  Z tymi ziemiami powierzchnia wzrasta prawie dwukrotnie. Do największych miast zalicza się : Kluż-Napoka, Braszow, Sibin, Târgu Mures, Timisoara, Resita, Oradia, Arad, Baja – Mare, Catu-Mare.

 

Wybierz się na wycięczkę do Rumunii - klikając dowiesz się szczegółów oferty.

Kuchnia rumuńska

Ruminia dzieli się na sześć regionów historycznych: Mołdawia, Dobrudża, Transylwania, Muntenia, Oltenia, Banat. I tak jak róźne były te regiony tak samo zróźnicowana jest kuchnia rumińska. Przygotowanie tej samej pozornie potrawy w wyżej wspomnianych prowincjach różniło się. Naprzykład w  regionie Mołdawi  zupy są zabielane śmietaną przed podaniem do stołu, ale już w północnej części Transylwani zupa zostaje zabielona podczas gotowania. A w Muntenii kilka minut przed podaniem na stół do rosołu dodaje się jedno-dwa jajka. Na przrestrzeni wieków różne kultury Zachodu i Wschodu przenikały się na tych terenach tworząc wyjątkowy smak regionu. W trakcie wycieczki do Transylwanii - będą Państwo mieli okazję skosztować tej pysznej kuchnii.

Kuchnia rumuńska

Co warto zobaczyć i zrobić w Rumunii

Rumunia, często kojarzona z legendarną postacią Draculi i tajemniczymi zamkami, jest ekscytującym i intrygującym miejscem na planowanie wycieczek i wypraw. Znajdziecie tutaj urocze małe miasteczka, ośrodki narciarskie, społeczności artystyczne i mnóstwo przyjaznych ludzi. Oto miejsca które warto zobaczyć w Rumunii.

Co warto zobaczyć i zrobić w Rumunii