Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Transylwania

Transylwania to największy i najprawdopodobniej najbardziej znany region w Rumunii. Nazwa wywodzi się  z j. łacińskiego "Zalesie", po rumuńsku  Ardeal, węgiersku Erdély ? Siebenbürgen po niemiecku. Kraina otoczona Karpatami i położona  w centralnej części Rumunii. Powierzchnia regionu to 55 146 km² i liczy blisko 4 mln mieszkańców. Do jej terytorium zazwyczaj wliczają się też Marmarosz, Banat oraz Kriszena.  Z tymi ziemiami powierzchnia wzrasta prawie dwukrotnie. Do największych miast zalicza się : Kluż-Napoka, Braszow, Sibin, Târgu Mures, Timisoara, Resita, Oradia, Arad, Baja – Mare, Catu-Mare.

 

Wybierz się na wycięczkę do Rumunii - klikając dowiesz się szczegółów oferty.


Zabytki, które warto zobaczyć: Zamek Bran ( zanany jako zakem Drakuli), unikalne miasta średniowieczne – wyżej wspomnianie już Alba – Julia, Kluż- Napoka, Sibin, Braszow, oraz Sighişoara (Szigiszoara) miejsce urodzenia Włada "Drakuli", cerkiew Densus – najstarsza w Rumunii, wsie z orginalna zabudową i unikalnimi cerkwiami. Wyjątkowy klimat Transylwani tworzy niezliczona ilość zabytków, pamiątek z czasów zamierzchłych jak i krajobraz, w który zostały one wkomponowane. Bogata, niepowtarzalna przyroda, przepiękne górskie krajobrazy to naturalne atrakcje tajemniczej Rumunii.

Transylwania to region o barwnej historii, gdzie kultury bizantyjskiego wschodu przeplatały się z łacińskim zachodem. Od 950 – 1526 roku był to obszar królestwa węgierskiego, po czym stał się samodzielny administracyjnie ( 1526-1690) do czasu aż nie został włączony w skład Imperium Habsburskiego. Po rozpadzie Austro- Węgier utworzono państwo Rumunia. Taka burzliwa historia miała duży wpływ na kulturową odmienność regionów tego kraju. Sama Transylwania to bez wątpienia region kontrastów, co róż inny zakątek nie podobny jeden do drugiego. Węgierska historyczna nazwa to Siedmiogród, miejsce gdzie przeplatają się między sobą różne kultury, tradycje i zwyczaje. Mieszkają tu, obok siebie Rumunii, Węgrzy, Saksoni, Żydzi, Ormianie oraz Romowie. Transylwania to tajemniczy region, gdzie pełno zagadkowych średniowiecznych zabytków, np. na tym terytorium znajduje się blisko sto zamków i fortec oraz około siedemdziesięciu warownych świątyń, które znakomicie zachowały się do naszych czasów. Ponieważ Siedmiogród jest otoczony Karpatami, na jego terytorium znajduje się wiele lasów górskich, a wśród nich niezliczona ilość małych, ukrytych gdzieś w głuszy wiosek ze starą zabudową i cerkwiami – fortecami.