Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Zamki i pałace Rumunii

W Rumunii, szczególnie w Transylwanii zachowało się sporo budowli obronych a wśród nich wiele zamków i pałaców. Oprócz tego znajdziemy również warowne kościoły, obronne monastyry, mury miejskie czy nowsze twierdze jak Alba Iulia. My skupimy się głównie na zamkach i pałacach.


Zamek Hunedoara



Zwany też zamkiem Korwina był rodową siedzibą rodu Hunyadów. To perełka architektury średniowiecznej. Zamek służył jako ufortyfikowana rezydencja królewska, ale nigdy nie spełniał funkcji czysto militarnych. Wybudowany przez Janosza Hunyady w połowie XV wieku. Wzniesiony na wysokiej skale przy korycie rzeki Cerna. Twierdza miała owalną formę, a jedyna wieża obronna była umiejscowiona w skrzydle północnym. Zamek z połowy XV wieku znajduje się po stronie zachodniej to najpiękniejsza pamiątka węgierskiej architektury gotyckiej. Znajduje się tam Sala Rycerska z bogato dekorowana, Sala Rady oraz spiralna klatka schodowa. W zachodniej części Sali Rady znajduje się Galeria Hunyadych. Na pierwszym filerze Sali Rycerskiej widnieje inskrypcja " Hoc opus fecit fieri Magnif. Do Johannes de Hunyad Regni Hungar, Gubernator anno dni 1452", upamiętniająca budowniczego zamku, Jana Hunyadego. Z zamkiem powiązana jest pewna legenda. W środku zamku, pomiędzy pierścieniem zawnętrzym a wewnętrzyn mórów znajduje się tajemnicza studnia. Legenda głosi,że wykopali ja trzej tureccy więźniowie, którym obiecano wolność po ukończeniu prac. Studnię kopalni nieprzerwalnie przez 15 lat. Studnia liczy prawie 30 m głębokości. Niestety w ciągu tych lat zmarł władca – Jan Hunyady, a jego żona Elżbieta nie dotrzymała słowa danego przez męża. Na boku studni więźniowie mieli napisać : Macie wodę, ale nie macie serca. To tylko leganda, w rzeczywistości napis na studni brzmi: :Tu kopał, Hassan, więzień giaurów w fortecy koło kościoła".

Zobacz także jakie miejsca są odwiedzane w trakcie wycieczki do Rumunii z naszym biurem.

Zamek Drakuli – Zamek Bran



Transylwania znana jest na całym świecie dzięki powieści Brama Stokera "Drakula", bo właśnie tu rozgrywa się akcja książki. Może dlatego dla wielu ludzi ta część Rumunii kojarzy się z historiami o krwiożerczych wampirach. W rozległej dolinie, otoczony drzemiącym lasem, na stoku potężnego wzniesienia wznosi się złowieszczy i niedostępny zamek "hrabiego Drakuli". Pierwszy drewniany zamek wzniesiono w tym miejscu ok roku 1212 przez Krzyżaków, w 1370 spłonął podczas najazdu tatarskiego, Wzniesiony najprawdopodobniej ok roku 1377 wieku w stylu gotyckim jako zamek warowny. Zamek był zbudowany roku jako forteca w strategicznym miejscu na szlaku na często uczęszczanym szlaku handlowym między Wołoszczyzną a Transylwanią, wiodącym przez Karpaty,miał spełniać funkcję punktu celnego. Z czasem zamek przekształcony został na rezydencję królewska. Zbudowany z kamienia i cegły, budowana horyzontalnie na planie trapezu składał się wertykalnie z 4 poziomów. W centrum dziedzińca znajdowała się studnia, a niepowtarzalny charakter nadawały mu serpentyny schodów, labirynty podziemnych korytarzy, niesamowita kolekcja broni oraz myśliwskich trofeów. I tam została umiejscowiona, przynajmniej w świadomości turystów przerażająca legenda o Drakuli...bezwzględnym wampirze, który był postrachem Transylwanii.
O tym miejscu słyszymy w niejednej historii. Mity, które krążą wokół tego miejsca to niestety tylko fikcja. Podczas pisania swojej powieści Stoker nie opisywał tego konkretnego zabytku, oprócz tego nie ma żadnych zapisków, że postać historyczna, która stała się pierwowzorem Drakuli czyli Wlad Palownik ( ?epe? ) , średniowieczny okrutny hospodar wołoski znany ze swojej bezwzględności, który był znany z tego,że swoich wrogów wpijał żywcem na pal, choć raz przekroczył wrota zamku.

<

Pałac Peleş



Styl architektoniczny tego pałacu to połączenie szkoły niemieckiej ze stylem neorenesansu. Jeśli chodzi o budowę zamku i jego funkcję Peles(z) jest pałacem, choć nazywają go zamkiem. Ściany podwórka wewnętrznego znajdują Na fasadach podwórka znajdują się wspaniałe freski w stylu saksońskim, w komnaty przystrajają pyszne rzeźby z drewna oraz haftowane tkaniny. Można dostrzec wpływy baroku. Pałac Peles ma 168 komnat, 30 łazienek z wyszukanymi dekorami. Znajduje się tam cenna kolekcja najpiękniejszych dział sztuki pochodzących z Europy Centralnej i Wschodniej – są to rzeźby, obrazy, meble, broń i zbroje, srebrne i złote wyroby jubilerskie, przedmioty z kości słoniowej, porcelana, dywany, kilimy oraz gobeliny. Sama kolekcja zbroi i broni liczy ponad 4000 przedmiotów. Wschodnie dywany, kilimy oraz gobeliny pochodzą od najlepszych rzemieślników między innymi z Buchary ( Uzbekistan), Mosulu ( Irak), Isparty i Smyrny ( Turcja) . Zachwyca także kolekcja sewrskiej i miśniewskiej porcelany, skór z Kordoby oraz ręcznie malowane witraże ze Szwajcarii. Przed wejściem głównym znajduje się posąg króla Karola I, dłuta włoskiego rzeźbiarza Raffaello Romanelli, który jest też autorem innych rzeźb w stylu neorenesansowym zdobiących otoczenie zamku z licznymi sadami, tarasami, fontannami.