Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Zamki Zakarpacia

Ukraina może poszczycić się ogromną ilością zamków i pałaców, przy czym część z nich zachowała się w doskonałym stanie i dziś pełni funkcje muzeów, cześć niestety pozostaje w stanie ruiny i wciąż czeka na odrestaurowanie. Poniżej kilka słów o dwóch najbardziej znanych zamkach Zakarpacia, cieszącego się coraz większą popularnością regionu Ukrainy.


Zamek w Użgorodzie



Zamek jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem historycznym miasta Użgorod. Pierwsze fortyfikacje na wzgórzu zamkowym powstały już w czasach starożytnych, o czym świadczą wzmianki w starych dokumentach i kronikach. Twierdza Użgorod, jako jedna z warowni na granicy Ukrainy, miała te same cechy co inne fortyfikacje państwa kijowskiego, w szczególności w regionie Zakarpacie. Ściany, wieże , bramy i mosty były wykonane z drewna. Linia obrony umocnień składała się z nasypu ziemnego (o szerokości ok.10 m i wysokości 8m), fosy o głębokości 6 metrów oraz drewnianego płotu. Pierwsza zabudowa zamku została zniszczona podczas ataku inwazji Złotej Hordy w 1241 roku. Po tym niszczycielskim najeździe rozpoczęła się odbudowa kamiennej fortecy. Jego dalsze losy są ściśle związane z historią miasta Użgorod, którą można bliżej poznać m.in. podczas wycieczki na Zakarpacie.

Warto nadmienić, że podczas swej bogatej historii zamek w Użgorodzie był wielokrotnie atakowany i szturmowany. Na początku XVIII wieku wybuchł pożar, w którym spłonęła znacząca część budynku, w tym budynku głównego którego trzecie piętro nie zostało odbudowane do dnia dzisiejszego. W 1775 roku cesarzowa Maria Teresa przekazała zamek diecezji greckokatolickiej w Mukaczewie.

Podczas swojego istnienia forteca na Zakarpaciu przeszła wiele zmian w architekturze. Z zewnątrz budynek wygląda niczym ogromna budowla obronna w kształcie trapezu, z bastionami w każdym rogu. Jego rozbudowę architektoniczną ukończono w XVII wieku i w tej postaci zamek przetrwał do dziś. Odbywając wycieczkę na Zakarpacie warto zwiedzić zamek w Użgorodzie i zobaczyć m.in. pokoje pałacowe, kaplicę zamkową , ogród czy Zakarpackie Muzeum Krajoznawcze .

Zamek Palanok w Mukaczewie



Kolejny wart zwiedzenia obiekt na Zakarpaciu to zamek Palanok, usytuowany w Mukaczewie. Jest to typowa średniowieczna forteca, zbudowana w celu strzeżenia i kontroli szlaków handlowych. Twierdza została wybudowana na górze pochodzenia wulkanicznego na wysokości 188 m n.p.m. Patrząc z daleka zamek sprawia wrażenie litej, solidnej budowli, tak naprawdę jednak składa się kaskady tarasów. Obecny wygląd budowli pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku.

W ciągu swojego istnienia zamek w Mukaczewie przechodził często zmieniał swoich właścicieli a także funkcje jakie pełnił – od cywilnych po wojskowe. Historia zamku Palanok jest bardzo bogata i niezwykle zawiła, dlatego też zapraszamy na wycieczkę na Zakarpacie, gdzie można dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących dziejów zamku Palanok na Ukrainie oraz usłyszeć wiele fascynujących legend dotyczących zamku w Mukaczewie i na Zakarpaciu.

Od 1965 roku na zamku w Mukaczewie działa filia Użgorodskiego Zakarpackiego Muzeum Historii Lokalnej, natomiast w 1989 roku otwarto również Muzeum Historyczne Mukaczewo z licznymi ekspozycjami historycznymi i kulturowymi. W 2006 roku na murach górnej części zamku wzniesiono pomnik bohaterskiego obrońcy Iloni Zrini i jej syna Ferencusa II Rakoczego, który po śmierci matki odzyskał Palanok. Obecnie w twierdzy trwają parce konserwatorskie. W oddziale Zakarpackiego Muzuem Historii Lokalnej podróżni zobaczą dziewięć sal poświęconych historii, cztery sale etnograficzne, galerię sztuki , unikalną kolekcję ikon a także dwie sale poświęcone życiu i twórczości węgierskiego poety i rewolucjonisty Sandora Petefiego, który odwiedził Palanok w 1847 roku. Na dziedzińcu zamkowym w okresie letnim organizowane są często turnieje rycerskie.

Zakarpacie to miejsce, w które warto się wybrać nie tylko ze względu na walory przyrodnicze i liczne szlaki winne, ale również z powodu niezwykłej historii zachowanej między innymi w murach dwóch najsłynniejszych zakarpackich zamków – Użgorodu i Palanok w Mukaczewie.