Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Twierdze, fortece, pałace ...



Jedne z najciekszawszych atrakcji na Ukrainie, szczególnie dla pasjonatów historii , to zamki . Kiedyś na terenie państwa znajdowało się ponad 5 tysięcy fortyfikacji, dziś jednak po większości z nich nie ma sladu. Zachowało się jedynie około 100 twierdz, z których część jest rekonstruowana i odnawiana, a część niestety popada w ruinę. Poniżej znajdziecie krótki opis najlepiej zachowanych i najbardziej popularnych twierdz i zamków na Ukrainie.

Twierdza w Kamieńcu Podolskim
Najbardziej poularna i rozpoznawalna twierdza w Ukrainie Zachodniej , zaliczana do "siedmiu cudów Ukrainy". Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku, chociaż liczne źróła podają już wiek XI lub XII. Malownicza wybudowana nad kanionem, zwieńczona czerwonymi dachami baszt twierdza, stanowi przepiękne miejsce zarówno dla historyków, jak i turystów czy fotografów. Co jakiś czas odbywają się tutaj loty balonem, by móc zobaczyć to cudo historii i natury z powietrza.
Zamek w Żółkwii
Doskonały przykład architektury renasansu w miasteczku Żółkiew, położonym w obwodzie lwowskim. Zamek zbudowano na zamówienie Stanisława Żółkiewskiego w latach 1594-1606 jak budynek obronny . Zamek został kilka razy zdobyty przez Kozaków. Pod koniec XVII wieku był ulubioną rezydencją polskiego króla Jana III Sobieskiego, a czasy te były dla niego okresem najwiekszego dobrobytu. Obecnie zamek jest rekonstruowany, a jedynie jego część- dziedziniec wewnętrzny i muzeum - są otwarte dla turystów.
Zamek Palanok
Znajduje się w Mukaczewie na Zakarpaciu i jest budowlą dość tajemniczą. Dawna rezydencja Księstwa Transylwańskiego ma niezwykle bogatą historię. Podpisano tu wiele międzynarodowych traktatów pokojowych , na jej terytorium miały miejsce liczne rewolty. Budowany w latach 900-1300 r. zamek stał się prawdziwym zabytkiem architektury i historii. Mimo licznych napadów i oblężeń zachował się w stanie niemal doskonałym.
Forteca w Chocimiu
Jest to prawdopodobnie najstarszy budynek na Ukrainie. Stojąc na brzegu Dniestru od setek lat , w swoim wyglądzie pozostała praktycznie niezmieniona. Zamek zbudował książę Włodzimierz Swiatosławicz. Dziś na terenie fortecy organizowane są potyczki i turnieje rycerskie, stanowi też świetny plan dla filmów historycznych. Atmosfera zamku świetnie oddaje czasy naszych przodków.
Pałac Cyryla Razumowskiego
Pałac w Baturinie miał służyć , ze względu na hrabiego, jak kwatera dla ukraińskich hetmanów. Spadkobiercy opuścili majątek przez swoją prowincjonalność, a pałac popadł w zapomnienie. Przez około 100 lat posiadłość powoli popadała w ruinę , jednak w 1908 roku wnuk hetmana zdecydował się przejąćzamek i przywrócić mu dawną świetność. Niestety realizacja tego pomysłu nie była możliwa ze względu na zbliżający się rok 1917, kiedy w oddali było już widać "czerwone flagi". Pałac odnowiono dopiero w 2003 roku. Obecnie odbywają się w nim bale , przyjęcia oraz wystawy.
Pałac Schonbornów w Karpatach
Austriacka rodzina Schonbornow postawiła tutaj swoją rezydencję oraz dom łowiecki. Osobliwośćią pałacu jest to, że zbudowano go na zasadzie roku astronomicznego : 365 okien (365 dni), 52 kominy (52 tygodnie), 12 wież (12 miesięcy), 7 wyjść (7 dni w tygodniu). Powastał w tradycji francuskiego renesansu, co przysparza mu wyrafinowanego uroku. Obecnie w pałacu znajduje się sanatorium "Karpaty".
Zamek w Podhorcach
Uważany za jeden z najpięknieszych zamków na Ukrainie, często nazywany "Wersalem Wschodu". Wzniesiony został w połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Stanowi wspaniały przykład zamku pałacowego (palazzo in fortezza). Niestety wiele dzieł sztuki zabrano stąd do Sankt Petersburga w czasach radzieckich i już nie wróciły one na swoje pierwotne miejsce. Obecnie zamek znajduje się na liście światowych zabytków wymagających renowacji. Jego stan nie jest najlepszy, ale otacza go dzięki temu niesamwoita atmosfera starej, opuszczonej rezydnecji.
Zamek w Złoczowie
Zamek złoczowski dzisiaj jest pomnikiem historii i muzeum, ale jego historia jest dość interesująca. W ciągu swojego istnienia pełnił bowiem różne funkcje: twierdzy, królewskiej rezydencji, dworu, więzienia a nawet instytucji edukacyjnej. W 1634 r. Jakub sobieski zbudował zamek w charkaterze twierdzy obronnej. Funkcje mieszkalne pełnił zamek wewnętrzny. Osobliwością miejsca są tajemnicze kamienie z zaszyfrowanymi napisami, które można zobaczyć w muzeum zamkowym.
Zamek w Olesku
Olseki zamek, usytuowany strategicznie na wzgórzu, powstał w wieku XIV, dlatego uwazany jest za pierwszy zabytek architektury na terenie zachodniej Ukrainy. W zamku tym , urodził się Jan Sobieski , późniejszy król. Jak głosi legenda, przyszedł na świat podczas strasznej burzy a w chwili jego uropdzenia piorun uderzył w jedną z zamkowych baszt - miał bnyć to znak późniejszej wielkości nowo nardzonego dziecka. Z powoadu tego , że zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jego styl stawał się za każdym razem coraz nowocześniejszy. W czasach sowieckich zamek odrestaurowano a na parterze otwarto galerię sztuki.
Twierdza Akremańska
Nadmorska twierdza położona w Biłgorodzie Dnistrowskim. Wciąż stanowi przykład jednej z najokazalszych i najpotężnieszych fortec na południu Ukrainy. W ciągu stuleci jej mury zachowały się niemal w nienaruszonym stanie. Mówi się, że Puszkin będąc na wygnaniu odwiedził Odessę, a przy okazji zawitał też do Akermanu . Rzekomo to właśnie tutaj powstały liczne z jego wierszy.


Niektóre z zamków i fortec możecie zobaczyć podczas naszych wycieczek !

4-dniowa wycieczka do Lwowa i Zamków Złotej Podkowy !

5-dniowa wycieczka na Podole !

6-dniowy wyjazd do Odessy nad Morzem Czarnym !