Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Podole

Kamieniec Podolski jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystyki na Ukrainie. Miasto odwiedzają głównie obywatele Ukrainy jak, ale nie brakuje obcokrajowców w tym turystów z Polski, którzy udają się w sentymentalną podróż. W mieście działa centrum turystyczne, które zajmuje się popularyzacją miasta. Miasto ma swój turystyczny logotyp z hasłem „Kamieniec – miasto skarbów”. Krajobraz miasta formował się przez wieki i efektem tego jest perełka architektury położona na wysokim kanionie a wstępu do miasta broni forteca.

Wycieczka po starym mieście to spacer po różnych epokach, gdzie swój ślad odcisnęły różne kultury.

 

 


Kamieniec Podolski to miasto w duchu średniowiecznym. Oryginalność i wyjątkowość tego miejsca polega na harmonijnym połączeniu krajobrazu z urbanistyczną strukturą średniowiecznego miasta, które zostało zaprojektowane przez znakomitych wojskowych inżynierów. Potrafili oni doskonale wykorzystać ukształtowanie ternu do stworzenia Twierdzy, dla której nie ma analogicznej w Europie. Chociaż Kamieniec nie jest dużym miastem to zajmuje on 3 miejsce na Ukrainie, po Kijowie i Lwowie pod względem ilości zabytków. Narodowy Park Historyczno - Architektoniczny "Kamieniec” jest jednym z najstarszych na terytorium Ukrainy. Powierzchnia Parku rozciąga się na 121 ha i liczy prawie 200 pamiątek architektury. Na przestrzeni wieków do stworzenia tak unikalnej architektury miasta przyczynili się architekci oraz rzeźbiarze min. z Włoch, Niemiec, Armenii, Polski, Francji, Turcji.

 

Zapisy na wycieczki na podole już trwają.

Ogromne ważenie robi połączenie potężnych murów obronnych, Starego Zamku ( XII-XVIII) oraz wysokich, stromych skał kanionu rzeki Smotrycz. Nie mniej atrakcyjnym dla wielbicieli fortyfikacji jest kompleks umocnień Nowego Zamku, zbudowanego w XVII wieku. Ten zabytek jest jedynym zachowanym przykładem typu budynków szkoły holenderskiej. Szczególnie interesujący jest unikatowy Most Zamkowy łączący Stare Miasto z kompleksem zamkowym. Wciąż istnieje wiele sporów dotyczących jego pochodzenia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że miasto zostało założone przez Rzymian w II wieku, podczas kampanii Trajana do Dacji.

Twierdza Kamienic składa się z 11 wierz, z których każda ma swoją nazwę i historię. Na przykład najwyższa wieża nazywana jest Papieską, ponieważ została ufundowana przez papieża Jana Juliusza II. Nazywana jest także Wciąż nazywa się Karmeliukova, bo w niej trzykrotnie był uwięziony bohater narodowy Ustyn Karemeliuk. W Czarnej (narożnej) wieży znajduje się wykopana w skale studnia o głębokości 40 m i średnicy 5 m. Do tej pory istnieje ogromne drewniane koło z urządzeniem do wyciągania wody na powierzchnię. W podziemiach zamku stworzona jest wystawa przedstawiająca historię zamku. W zachodnim bastionie została zrekonstruowano obronę zamku przed turecką nawałą z1672 roku. We wschodnim bastionie znajduje się ekspozycja poświęcona historii broni lekkiej z Podola. Tam można poczuć się jak prawdziwy średniowieczny wojownik min. strzelając z kuszy. Po dzień dzisiejszy zachował się system korytarzy i kazamatów pod Zamkiem. Po wcześniejszym uzgodnieniu, można zostać uczestnikiem nocnej wycieczki teatralnej do Starej Twierdzy. Wycieczkę do wież i lochów prowadzi kamieniecki „starosta” wraz ze swoją świtą. Odkrywając tajemnice zamku przenoszą w czasie uczestników przedstawienia. Tańcząc i śpiewając przybliżają turystą niesamowitą historię zamku. Odwiedzający zamek mogą także jeździć konno, strzelać z kuszy i łuku oraz wybić pamiątkową monetę.

Z Kamieńca Podolskiego można wybrać się na wycieczkę krajową. Najbliższe miasta to : Chocim (30 km) i Czerniowce (100 km). Ciekawym miejscem na relaks jest ośrodek narciarski Sun Valley, który działa przez cały rok, w pobliżu miejscowości Boyan. Na wschodzie jest historyczny obszar Bakota (55 km) i rezerwat krajobrazowy.

Na zachodzie można podążać wzdłuż drogi do podziemnych jaskiń Kryształowych i Krywczenskich w miejscowości Krywicz, aby zwiedzić pozostałości zamku Żwanec, a w drodze powrotnej zwiedzić pozostałości zamku Skala-Podolska. W kierunku północnym znajdują się ciekawe obszary, takie jak park Malievetsky we wsi Malievka i wodospad Bourbun w wiosce Lisets. Pokrowski kościół-twierdza w Sukkivsch również jest ciekawym obiektem w regionie zasługującym na uwage.