Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Najciekawsze miejsca w Odessie

Poniżej lista miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas swojej wycieczki do Odessy.

Teatr Opery i Baletu w Odessie
Jednym z najpiękniejszych budynków na świecie jest Teatr Opery i Baletu w Odessie. Został zbudowany w 1873 roku przez francuskiego architekta Toma de Tomona. Niestety pożar, który wybuchł w 1873 r. prawie całkowicie zniszczył kompleks. W 1884 r. podjęto decyzję o p jego przebudowie. Projekt powierzony został wiedeńskim architektom - Ferdinandowi Fellnerowi i Hermannowi Helmerowi. Opera została odbudowana w stylu barokowym, z domieszką francuskiego rokoka i wykorzystaniem elementów włoskiego renesansu. Dzięki niezrównanej akustyce i zachwycającym swą architekturą wyglądzie, teatr należy dziś do pierwszej dziesiątki w Europie.
 


Bulwar Primorski

 

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w mieście jest Bulwar Primorski. W ciągu dnia zachęca turystów do spacerów wśród wiekowych platanów, lip, klonów oraz oglądania najpiękniejszych zespołów architektonicznych miasta. Bulwar, podobnie jak skansen, daje możliwość chodzenia po miejscach, w których kiedyś swe kroki stawiali M. Gogol i I. Aivazovsky. Wieczorem można obejrzeć występy muzyków ulicznych, różne pokazy lub po prostu przechadzać się, podziwiając teatr świateł. Miejsce to prezentuje się wyjątkowo o każdej porze roku.

 

Filharmonia Miejska

 

Filharmonia jest jednym z najpiękniejszych budynków w Odessie. Kompleks został zaprojektowany przez włoskiego architekta AI Bernardazzi w 1899 roku. Budynek jest całkowicie wykonany na styl włoskiego gotyku z elementami renesansu. Początkowo znajdowała się tutaj Giełda Papierów Wartościowych. W 1937 roku postanowiono założyć filharmonię. Widownia może pomieścić do 1000 osób. W całej historii Filharmonii na scenie występowali wybitni muzycy z Europy i świata. W życiu mieszkańców i gości Odessy kompleks ma ogromne znaczenie kulturowe. Nadal występują tutaj sławni dyrygenci, muzycy i piosenkarze.

 

Pasaż

 

Jednym z zabytków historii i architektury z przełomu XIX i XX wieku jest słynny Pasaż. Budynek został zbudowany na zamówienie kupca z Odessy M.J. Mendeliewicza w 1899 roku. Podczas jego budowy zastosowano trzy style: klasyczny, modernizm oraz barok. Dziś na terenie pasażu znajdują się najbardziej prestiżowe sklepy i butiki w Odessie. Tutaj możesz kupić ubrania, przedmioty do dekoracji wnętrz a także wszelkiego rodzaju pamiątki. Jeśli wejdziemy do budynku od ulicy Deribasowskiej, zobaczymy najpiękniejszą dekorację całego kompleksu - posąg Fortuny. Jeśli wejdziemy od strony ulicy Preobrazhenskaya, możemy dostrzec wyjątkowy posąg Merkurego na lokomotywie parowej.

 

Ogród miejski

 

Miejski ogród to pierwszy park w Odessie. Został on założony przez dwóch braci Jose i Felixa Ribasa w 1803 roku. Wielu turystów ale i mieszkańców przybywa tutaj aby cieszyć się malowniczym pięknem okolicy, spacerować wypielęgnowanymi ścieżkami i oglądać liczne pomniki. Główną ozdobą ogrodu jest muzyczna fontanna i nowa rotunda. Można tu również zobaczyć różne inne ciekawe rzeźby, w tym symbol Odessy - lwa i lwicę z lwiątkami. Miłośnicy kina będą mogli docenić pomnik „Dwunaste krzesło”. Kolejnym unikalnym obiektem ogrodu jest fontanna perfum.

 

Schody Potiomkinowskie

 

Jednym z najbardziej monumentalnych budowli w Odessie są Schody Potiomkinowskie. Projekt został stworzony przez architekta Abrahama Melnikowa w 1825 roku. Jego realizacja nastąpiłą dopiero15 lat później. Schody pierwotnie miały liczyć 200 schodów. Ale z powodu zmian w infrastrukturze portu 8 musiało zostać porzuconych, pozostało więc 192 schody. Jeśli patrzymy od góry do dołu, mamy wrażenie zwężenia. Wynika to z rónych szerokości schodów. Z ich górnej platformy otwiera się przepiękne panorama na port i zatokę.

 

Morski port handlowy

 

Prawdopodobnie najbardziej ruchliwy i najważniejszy port na Ukrainie znajduje się właśnie w Odessie. Jego historia sięga 1794 roku. Mimo długiego okresu przetrwał w dobrej kondycji aż do dziś. W porcie można zobaczyć wiele dźwigów i innego ciężkiego sprzętu wykorzystywanego w przemyśle morskim. Dla wygody stworzono kilka terminali portowych, z których każdy działa zgodnie z przeznaczeniem. Przez terminal pasażerski można dostać się do centralnej części miasta. Przy ładnej pogodzie można żeglować po dzielnicy jachtem, kutrem lub innym statkiem zacumowanym w porcie.

 

Ratusz

 

Jednym ze znaczących i pięknych kompleksów architektonicznych Odessy jest budynek gminy. Jego budowa rozpoczęła się w 1829 roku i została ukończona dopiero w 1837 roku. Architekci Francesco Boffa i George Torricelli pracowali nad projektem budynku. W całej jego historii dokonano kilku rekonstrukcji, ale historyczny wygląd został zachowany. W nowoczesnym społeczeństwie budynek rady miejskiej odgrywa znaczącą rolę i przyciąga uwagę wielu turystów. Ozdobą całego kompleksu są zegary, które co 30 minut wygrywają hymn narodowy. Przed budynkiem znajduje się pomnik Puszkina.

 

Dom z atlasami

 

„Dom Atlasów” to swoista duma miasta. Budynek powstał w 1899 r. według projektu dwóch architektów L. Włodka i S. Landesmana. Przez wiele lat dom należał do założycieli rezerwatu przyrody Askania-Nova rodziny Falz-Fein. Główną cechą tego obiektu architektonicznego jest obecność niezwykłych rzeźb. Może się wydawać, że potężni Atlasi naprawdę dzięki swojej sile utrzymują całą strukturę architektoniczną. Ten dom od wielu lat jest jednym z najbardziej niezwykłych w mieście.

 

Delfinarium w Odessie

 

Delfinarium w Odessie to ulubione miejscem rozrywki mieszkańców i turystów. Na dużym obszarze stworzono wszystkie idealne warunki do udanych wakacji z dziećmi. Goście kompleksu będą mogli zapoznać się z różnymi przedstawicielami podwodnego świata orazobejrzeć występy z udziałem delfinów. Dla wygody gości całe terytorium akwarium jest podzielone na strefy tematyczne. Dzięki temu dzieci będą mogły zobaczyć różnego rodzaju ryby i morskie stworzenia. W akwarium żyje około 218 gatunków ryb i zwierząt. Uważa się go za jeden z największych na świecie.

 

Muzeum Sztuki Zachodniej i Orientalnej w Odessie

 

Muzeum Sztuki Zachodniej i Orientalnej w Odessie zostało założone w 1920 roku i do dziś jest jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów w mieście. Ekspozycja oparta została na zbiorach pochodzących z prywatnych kolekcji, a także wpływach z miejskiego muzeum sztuk pięknych. Budynek, w którym mieszczą się eksponaty muzealne, jest zabytkiem architektury, został zbudowany w 1858 r. Pierwszą rzeczą, którą odwiedzający napotykają przy wejściu, są luksusowe schody wykonane z marmuru z Carrary. Ze względu na swój niezwykły design stwarzają wrażenie „unoszących się” w powietrzu. Stała ekspozycja muzeum składa się z prac zagranicznych mistrzów. Wśród eksponatów można znaleźć rzadkie dzieła sztuki.

 

Muzeum Archeologiczne

 

Jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie jest Muzeum Archeologiczne w Odessie. Zostało założone w 1825 roku . Przez wiele lat kolekcja muzeum była uzupełniana o nowe eksponaty. Wiele starożytnych obiektów, które znalazły miejsce w funduszu muzeum, odkryli archeolodzy kilka wieków temu. W sumie na stałej wystawie kompleksu znajduje się około 170 000 różnych antyków. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja starożytnych monet, a także cenne przedmioty z drugiego tysiąclecia przed naszą erą.

 

Pomnik księcia Richelieu

 

Pierwszy pomnik w Odessie odsłonięto na cześć słynnego księcia de Richelieu. To znaczące wydarzenie miało miejsce w 1828 r. Nad projektem pracowało dwóch architektów: Abraham Melnikov z Petersburga i Francesco Boffo z Włoch. Niestety wojna krymska dokonała zmian w jego pierwotnej formie. Postanowiono jednak nie odtwarzać uszkodzonej części cokołu i nadać temu brakowi pewną symbolikę. Mieszkańcy Odessy są przekonani, że aby przyciągnąć do siebie szczęście, wystarczy pocierać płaskorzeźby pomnika monetą. Przez wiele lat to „źródło szczęścia” było jednym z głównych symboli miasta.

 

Pomnik Katarzyny II w Odessie

 

Postanowiono wznieść pomnik Katarzyny II na setna rocznicę miasta. Cesarzowa jest nie tylko założycielką miasta, ale także wniosła ogromny wkład w jego rozwój, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym. Ta decyzja nie była dla nikogo zaskoczeniem. Projekt rzeźbiarza Jurija Dmitrenko został zrealizowany dopiero w 1900 roku. Dwadzieścia lat później pomnik został rozebrany ze względów politycznych, a plac zmieniono. Cesarzowa mogła zająć należne jej miejsce dopiero w 2007 roku. Od tego czasu przybywa tu wielu mieszczan i turystów z kwiatami, aby złożyć hołd założycielce Odessy.

 

Kolumnada w Odessie

 

Kontynuacją pałacowego majątku Woroncowa jest słynna Kolumnada. Ta kompozycja architektoniczna jest jednym z dziedzictwa kulturowego Odessy. Kolumnada wykonana jest w stylu toskańskiego zakonu, zaprojektowana przez architekta FK Boffo. Oferuje wspaniały widok na dzielnicę, dlatego jest uważana za jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Stąd można nacieszyć oko pięknem wybrzeża morskiego lub po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.

 

Most teściowej

 

Jednym z najbardziej intrygującychmostów w Odessie jest Most Teschin czyli Most Teściowej. Łączy on bulwary Komsomolski i Primorski. Kładka dla pieszych została zbudowana w 1968 roku. Początkowo postanowiono nadać jej wygląd w stylu retro, ale podczas prac budowlanych stało się jasne, że taka decyzja będzie wyglądać niewłaściwie w przypadku dużego miasta portowego, dlatego most został ukończony w przemysłowym stylu. Początkowo nazwano go Mostem Komsomolskim, a swoją obecną nazwę zawdzięcza ciekawej legendzie, zgodnie z którą most został zbudowany na polecenie sekretarza komitetu regionalnego Sinitsa, który był zbyt leniwy, aby przejść się bulwarem do swojej teściowej na naleśniki.

 

Dom o jednej ścianie

 

Niedaleko bulwaru woroncowskiego znajduje się Płaski Dom. Jeśli spojrzymy na niego bezpośrednio, nie różni się niczym od zwykłej kamienicy. Ale jeśli znajdziemy odpowiedni kąt widzenia, mamy wrażenie, że nie jest to dom, ale zwykła płaska ściana. Budowla powstała w 1889 r. z projektu architekta D.J. Klimowa. Podczas budowy zastosowano takie style, jak eklektyzm i renesans. W różnych latach mieszkali tu kupcy, urzędnicy i prawnicy. Weilu turystów przybywa tu specjalnie po to, by zobaczyć tę ciekawą architektonicznie atrakcję. Dom wygląda surowo, choć harmonijnie łączy się z innymi budynkami w okolicy. Na uwagę zasługuje wykwintna dekoracja całej kamienicy.

 

Pałac Woroncowa

 

Kolejną dekoracją architektoniczną miasta jest Pałac Woroncowa. Kompleks został zbudowany w 1827 r. przez architekta Boffo. Początkowo służył jako główna siedziba generalnego gubernatora MS Woroncowa.Jego architektura daje wrażenie lekkości i elegancji. Niedaleko kompleksu znajduje się kolumnada i dawna szklarnia. Odwiedzający pałac będą mogli zobaczyć skrzydło gospodarcze, arenę, budynek Orel. Pomimo faktu, że minęło wiele czasu od budowy, pałac jest lśniącym przykładem luksusu i dobrego smaku.

 

Pałac Shaha

 

Kolejnym arcydziełem architektonicznym Odessy jest Pałac Szacha. Został zbudowany w 1852 roku w stylu gotyckim na wzór angielskiego zamku. Autorem tak majestatycznego projektu był polski architekt FW Gonsiorowski. Budowę kompleksu zlecił polski arystokrata Zenon Brzozowski. Powstały budynek natychmiast stał się jedną z głównych dekoracji miasta.

 

Katakumby w Odessie

 

Ci którzy pragną odkryć tajemniczą stronę Odessę, koniecznie powinni odwiedzić odeskie katakumby. Pierwsze kamieniołomy pojawiły się w mieście w XVIII wieku, kiedy rozpoczęto wydobycie kamienia. Katakumby w Odessie są jednymi z najbardziej złożonych i zagmatwanych na świecie. Całkowita długość podziemnych korytarzy wynosi ponad 3 kilometry. Spacer po katakumbach jest nie tylko interesujący, ale także ryzykowny i niebzepiczny. Dlatego surowo zabronione jest zwiedzanie ich samodzielne. Można tego dokonać jedynie z odpowiednim przewodnikiem.

 

Plaża Arcadia

 

Jedną z najlepszych plaż do wypoczynku w Odessie jest Arkadia. Rozwinięta infrastruktura oraz łagodne zejście do morza czynią ją wyjątkową pośród innych podobnych miejsc do relaksu. Tutaj można cieszyć się słońcem i morzem, a także skorzystać z wypożyczalni sprzętów do sportów wodnych. Rodziny z dziećmi będą się tutaj z pewnością dobrze bawić. Na plaży znajduje się strefa rekreacyjna dla młodych gości oraz wiele kawiarni. Podczas gdy dzieci bawią się na placu zabaw, dorośli mogą spróbować swoich sił w siatkówce plażowej lub po prostu cieszyć się kąpielami słonecznymi. Niedaleko linii brzegowej znajdują się najpopularniejsze hotele i kurorty regionu.

 

Żeglarstwo i parowce

 

Odpoczywając w Odessie latem, można wybrać się na wycieczkę łodzią. Ta rozrywka pozwoli nie tylko przeżyć wiele pozytywnych emocji, ale także zobaczyć jak wygląda miasto podziwiane od strony morza, z pokładu statku. Dla tych, którzy nie ufają łodziom, można zaproponować wycieczkę jednym z wielu statków zacumowanych przy molo. Jachty i inne jednostki morskie pływają również z portu morskiego. Ten rodzaj rekreacji cieszy się popularnością zarówno wśród młodzieży, jak i wczasowiczów z dziećmi.

 

Bazar Privoz

 

Najsłynniejszym bazarem w Odessie jest Privoz. Historia targu sięga aż 1827 roku. Obecnie bazar jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów. Tutaj każdy dzień jest żywy i kolorowy, różni klienci, różne produkty. Turyści przyjeżdżają tu głównie po pamiątki i biżuterię. Możesz tu także zakupić świeże owoce morza, przyprawy, owoce oraz warzywa. Aby w pełni zrozumieć ducha Odessy, koniecznie należy odwiedzić to interesujące miejsce styku wielu kultur i wielu smaków.

 

Pomnik II wojny światowej

 

Koneserom miejsc pamięci na pewno spodoba się Pomnik II Wojny Światowej. Mieści się tutaj również Muzeum, składające się z różnych eksponatów o tematyce wojskowej. Tutaj zwiedzający kompleks muzealny mogą na własne oczy zobaczyć okręt podwodny, udać się na eksplorację czołgu, zbadać artylerię, a nawet wziąć udział w walce z samolotami wroga. Oddzielny sektor kompleksu jest przeznaczony na różne srchiwalne dokumenty i fotografie. Będzie to doświadczenie interesujące nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci.

 

Pomnik Pomarańczy

 

Wśród niezwykłych zabytków Odessy znajduje się pomnik prawdziwej pomarańczy, która według legendy uratowała Odessę. Pomnik powstał w celu utrwalenia ważnego wydarzenia w historii miasta, które w rzeczywistości oznaczało początek dobrobytu i rozwoju Odessy. W lutym 1800 r. z portu w Odessie do Petersburga wysłano 3000 pomarańczy w prezencie dla cesarza Pawła I. Wszystko zaczęło się od tego wydarzenia.

 

Ulica Deribasowska

 

Deribasowska od wielu lat jest główną ulicą Odessy. Wielu turystów przybywa tutaj, aby spacerować tym najsłynniejszym deptakiem miejskim. Został nazwany na cześć założyciela portu w Odessie, Józefa Michajłowicza Deribasa. Wzdłuż ulicy powstały przytulne restauracje i kawiarnie, w których można przysiąść i nacieszyć się widokiem miasta przy filiżance aromatycznej kawy. Wieczorem Deribasowska ożywa i wszędzie można usłyszeć uliczną muzykę.

 

Muzeum figur woskowych „At Baba Uti”

 

Muzeum Figur Woskowych w Odessie zostało otwarte w 1998 roku na prośbę filantropa Aleksandra Pawłowskiego. Od tego czasu jego kolekcja jest aktualizowana co roku i staje się coraz bardziej interesująca. Zwiedzając obiekt można nie tylko spotkać woskowe gwiazdy, ale także skosztować pysznych deserów i kawy. Muzeum to przytulna kawiarnia, w której goście są zawsze mile widziani. Pierwszymi „mieszkańcami” muzeum były znane postacie historyczne, następnie do kolekcji dołączyli pisarze, poeci i aktorzy. Wszystkie 70 eksponatów rozmieszczonych jest w salach tematycznych, co ułatwia ich oglądanie.