Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Ciekawe atrakcje

Rumunia to kraj pełen dobrze zachowanych zabytków historii. Kultura, ciekawe zabytki i piękne krajobrazy sprawiają, że jest to fantastyczny cel podróży. Oto najlepsze miejsca do zwiedzania podczas wycieczki do Rumunii.


Delta Dunaju

 

Delta Dunaju jest jedną z największych i najlepiej zachowanych delt w całej Europie, z 23 ekosystemami, w których żyje ogromna liczba roślin i dzikiej przyrody. Położona w hrabstwie Tulcea w regionie Dobrudży, delta to kręta sieć dróg wodnych biorących swój początek z Morza Czarnego. W sumie delta wynosi 5 165 kilometrów kwadratowych i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znaleźć tu można niektóre z 300 gatunków ptaków, które odwiedzają deltę lub łowią ryby w jeziorach i bagnach, około 45 gatunków ryb słodkowodnych. Najlepiej przybywać tu na wiosnę, aby uniknąć stad komarów. Warto również obejrzeć wspaniały zachód słońca nad rzeką.

 

Sfinks i Babele

 

Sfinks i Babele, znajdujące się w górach Bucegi, to dwie często zwiedzane naturalne formacje skalne. Utworzone przez wiatr i deszcz formacje znajdują się w oddaleniu około 10 minut spacerem od siebie, na wysokości ponad 2000 metrów. Sfinks został odkryty około 1900 r. Jednak jego nazwę, która nawiązuje do Wielkiego Sfinksa w Gizie, nadano mu w 1936 r., kiedy po raz pierwszy został uznany za przypominający egipską budowlę gdy patrzy się na niego pod pewnym kątem. Babele, co tłumaczy się jako „stara kobieta”, to nazwa formacji w kształcie grzyba. Do Sfinksa i Babele można dotrzeć kolejką linową z Busteni, samochodem lub pieszo.

 

Malowane monastyry

 

Malowane klasztory w Bukowinie, znajdujące się w północno-wschodniej części Rumunii, są jedynymi w swoim rodzaju zabytkami. Ściany zewnętrzne kilku klasztorów zostały pomalowane w kolorowe freski w XV i XVI wieku. Sceny tych arcydzieł przedstawiają m.in. postaci świętych, proroków, Jezusa, aniołów, demonów, nieba, piekła. Pierwotnie zostały namalowane, aby udostępnić opowieści biblijne dla wszystkich okolicznych mieszkańców. Monastyry są teraz wymienione na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Zamek Peles

 

Ten wyjątkowy przykład architektury neorenesansowej jest jedną z największych atrakcji w kraju. Udekorowany ozdobnymi kamieniami, rzeźbionym drewnem i pięknymi witrażami zamek jest wspaniały i zachwycająca swoim widokiem na panoramę Karpat. Król Carol I zbudował ten zamek pod koniec XIX wieku jako dom letni. Dziś ta bajeczna struktura służy jako muzeum, pokazując kolekcję dzieł sztuki, zbroi i broni. Podczas wycieczki po zamku można zwiedzić 160 pokoi i ogrody tarasowe.

 

Kluż-Napoka

 

Cluj-Napoca to młode i nowoczesne miasto położone w Transylwanii. To drugie co do wielkości miasto w Rumunii jest także domem dla największej populacji studentów w kraju. To również nieoficjalna stolica historycznego regionu Transylwanii. Znajduje się tu wiele rumuńskich centrów sztuki i kultury oraz Narodowe Muzeum Sztuki. Muzeum to posiada dużą kolekcję rumuńskich dzieł sztuki. Miasto pochodzi z II wieku naszej ery (było wówczas osadą Dacian) jest pełne zabytków, począwszy od barokowej architektury po XIV-wieczny gotycki kościół św. Michała, który zawiera najwyższą wieżę kościelną w kraju.

 

Pałac Kultury

 

Warto udać się do miasta Iasi, aby zobaczyć tam piękny neogotycki budynek, w którym mieści się Rumuński Pałac Kultury. Z 298 pokojami o powierzchni 390 000 stóp kwadratowych budynek mieści cztery muzea. Są to Muzeum Nauki i Technologii, Muzeum Etnograficzne Mołdawii, Muzeum Sztuki i Muzeum Historii Mołdawii. Pałac Kultury został zbudowany w latach 1906–1925 w celu zastąpienia ruin starego królewskiego dworu mołdawskiego, który pochodził z 1434 roku. Przed przeniesieniem tu muzeów budynek pełnił funkcję Pałacu Administracyjnego i Sprawiedliwości. Budowla jest wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków.

 

Zamek Bran

 

Mocny, ale elegancki Zamek Bran, którego historia sięga 1377 roku, jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Rumunii. Wynika to głównie z jego skojarzenia z pewnym wampirem - średniowieczny zamek na wzgórzu stał się inspiracją dla Brama Stokera do napisania książki „Drakula” . Zamek znajduje się na granicy Transylwanii i Wołoszczyzny i jest otwarty jako muzeum przedstawiające sztukę i meble zebrane przez królową Marię, która w 1920 roku nazywała go domem zamkowym.

 

Czerwony Wąwóz

 

Czerwony Wąwóz, lub Râpa Rosie, to zapierający dech w piersiach rezerwat geologiczny na południowym zachodzie płaskowyżu Secaselor, w pobliżu miasta Sebes. Erozja stała się przyczyną wyraźnego, ostrego kształtu zbocza, a jego 800-metrowa ściana jest prawie całkowicie pionowa, osiągając wysokość od 50 do 125 metrów. Czerwone zabarwienie tego obszaru wynika z powstawania żwiru, piasków kwarcowych i piaskowców. W porze deszczowej tworzą się tutaj głębokie wąwozy, a rzeka Râpa Rosie płynie w pobliżu.

 

Sarmizegetusa Regia

 

Historycznie obszar ten był stolicą w czasach osadnictwa w Dacji i był centrum wydarzeń wojskowych, religijnych i politycznych. Dziś jest to tajemnicze miejsce starożytnej historii położone w górach Orastie. Jest też jednym z obiektów światowego dziedzictwa UNESCO w Rumunii. Położona na szczycie góry na wysokości 1200 metrów, historyczna okolica pełna jest stuletnich ruin, przypominających jedno z sanktuariów Stonehenge w Anglii. W otoczeniu pięknych, naturalnych widoków Sarmizegetusa Regia jest doskonałym miejscem na spędzenie spokojnego popołudnia.

 

Sighişoara

 

Sighisoara to dobrze zachowane średniowieczne miasto otoczone murami, położone w hrabstwie Mures w historycznej części Transylwanii. W XII wieku została założona przez niemieckich rzemieślników i kupców. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest pełne wąskich brukowanych uliczek, kolorowych domów i strzelistych wież. Najbardziej znanym z nich jest 64-metrowa wieża zegarowa, która została zbudowana w 1556 roku. Sighisoara znana jest również jako miejsce narodzin Włada III Impalera, który był inspiracją dla fikcyjnej postaci hrabiego Draculi. Najlepszy czas na wizytę w tym miejscu to coroczny średniowieczny festiwal odbywający się w lipcu.

 

Sybin

 

W 2007 r. Sybin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i nie rozczaruje tych, którzy szukają dawki rumuńskiej historii i kultury. Muzeum Sztuki Brukenthal ma fantastyczną ekspozycję sztuki rumuńskiej, a Muzeum Cywilizacji Ludowej ASTRA to skansen z ponad 300 historycznie zaprojektowanymi drewnianymi domami, kościołami i warsztatami. Miasto ma także trzy teatry, filharmonię i organizuje coroczny festiwal sztuk scenicznych. Sybin jest pełen parków, galerii i pięknych kościołów. Miasto zdobyło tytuł „ósmego najbardziej idyllicznego miejsca do życia w Europie” przyznanego przez Forbes w 2008 roku.

 

Kopalnia soli Turda

 

Zaledwie 30 kilometrów od Cluj Napoca znajduje się kopalnia soli Turda. Uchodzi ona za najfajniejsze podziemne miejsce na ziemi. Dzięki wysokości 120 metrów i bardzo grubym ścianom kopalnia jest spektakularna. Od 2010 roku w obiekcie znajduje się pole do minigolfa, boisko do koszykówki i piłki nożnej oraz amfiteatr, w którym regularnie odbywają się koncerty. Można także wybrać się na przejażdżkę łodzią po podziemnym jeziorze Ghizela Mine lub udać się na przejażdżkę diabelskim młynem.

 

Zobacz także wycieczki do Transylwanii z biurem Kresy.