Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Zagłębie naftowe

Drohobycz - zagłębie naftowe Już w XVII wieku zaczęto eksploatację odkrytych w okolicach Drohobycza pokładów ropy naftowej oraz wosku ziemnego czyli ozokerytu. Można je zobaczyć podczas wycieczki na Ukrainę do Lwowa i oklic. W 1788 roku w Drohobyczu – najszybciej w Europie – po raz pierwszy wykorzystano destylowaną naftę do lichtarzy oświetleniowych, a w roku 1836 oświetlone zostały drohobyckie ulice. W 1817 roku Josef Hecker wydobywaną ze studni czerpanych ropę naftową poddawał destylacji i dostarczał ją do oświetlania ulic Drohobycza, koszar wojskowych w Samborze oraz salin w Truskawcu, a w 1853 roku po raz pierwszy lampa naftowa oświetliła salę operacyjną lwowskiego szpitala u Pijarów na Łyczakowie.


W tamtym czasie pod względem produkcji ropy na rynku światowym Zagłębie lokowało się na czwartej pozycji po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Rumunii, jednak w ciągu krótkiego czasu, kiedy to dokonano odkrycia wydajnych pokładów roponośnych w Wenezueli, Iranie i Iraku oraz wskutek działania monopolistów przestało liczyć się na rynku i spadło na jedno z ostatnich miejsc. Kiedy w 1854 roku lwowskiemu przedsiębiorcy Robertowi Domsowi udało się dokonać pokaźnych pokładów ozokerytu w pobliżu Borysławia, to znów Zagłębie wróciło na rynek i okazało się jednym z największych na świecie i pod względem wydobycia, i pod względem zasobów. Borysławski ozokeryt znalazł zastosowanie do izolacji pierwszego transatlantyckiego kabla telegraficznego, który łączył Europę ze Stanami Zjednoczonymi. Robert Doms oprócz eksploatacji złóż ozokerytu w 1861 roku rozpoczął również eksploatację złóż ropy naftowej, od 1866 roku zaczęto stosować maszynowe drążenie szybów naftowych. 31 grudnia 1872 roku uruchomione zostało połączenie kolejowe Borysławia ze Lwowem. Wydobycie ropy w Zagłębiu w 1909 roku stanowiło 5% światowego wydobycia. W latach 1905-1907 kiedy to dowiercono się do bardzo wydajnych szybów, pojawiły się problemy ze zbiornikami, a rafinerie ograniczyły przyjmowanie ropy, co przełożyło się na gwałtowny spadek cen oraz krach akcji naftowych na giełdzie. Nastąpił proces monopolizacji przemysłu naftowego zarówno co do przerobu ropy naftowej, jak i obrotu ropą i jej pochodnymi. W wyniku kryzysu wydobycie ropy w roku 1911 zmniejszono do 1,5 mln ton, a w 1913 do 1,1 mln ton, co stanowiło prawie identyczny wskaźnik wydobycia jak w roku 1907. Możesz zwiedzić Drohobycz korzystajac z wycieczki do Lwowa z Przemyśla.

 

Zagłębie Borysławskie

 

Międzywojenny Borysław był miastem kontrastów - przemysłowy amerykański rozmach zderzył się ze wschodnim zacofaniem i biedą. Pisarz Józef Roth po powrocie z wędrówki po Galicji napisał „ ziemia bogata, ludzie biedni ”.

 

 

Obecnie na terenie miasta eksploatowanych jest około 500 odwiertów ropy i gazu, rocznie wydobywa się tu ponad 90 000 ton surowca, co w skali kraju stanowi zaledwie 4%. Zapraszamy na wycieczki do Lwowa i Drohobycza z Przemyśla.