Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Wycieczka do opery we Lwowie

Opera Lwowska to jedno z tych miejsc bez których nie można sobie wyobrazić wycieczki do Lwowa. Budowa opery rozpoczęła się w czerwcu 1897 roku zgodnie z projektem architekta Zygmunta Gorgolewskiego, który był autorem monumentalnych budynków na terenie Polski i Niemiec. Dla widowni teatr otwarto 4 października 1900 roku i zaprezentowano na premierze sztukę Władysława Zeleńskiego "Janek", która opowiadała o życiu karpackich górali. Główną partię śpiewał znany ukraiński tenor Oleksandr Myszuha. W uroczystym otwarciu udział wzieli m. in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski i delegacje z różnych europejskich teatrów.


Wycieczki do Lwowskiej Opery

 

 

Trochę historii: W roku 1892 miasto straciło prawo wykorzystywania teatru Stanisława Skarbka jako teatru miejskiego. W tym okresie rozpoczęły się poszukiwania działki pod budowę nowego teatru jednak wolne grunty przy starówce były bardzo drogie i wiązały się z burzeniem już istniejących budynków. W 1894 miasto otrzymało pożyczkę w wysokości 10 mln koron. Z tej sumy ok. 700 tyś wyznaczono na budowę teatru. Do budowy wyznaczono plac Gołuchowskich, który w pełni należał do miasta. 12 lipca 1895 roku ogłoszono konkurs, w którym mogły barć udział wyłącznie architekci narodowości polskiej lub rusińskiej. Termin składania projektów wyznaczono na 1 stycznia 1896 roku. Jury składało się z 11 członków – w ty prezydent Edmund Mochnacki i 6 architektów, których wybrała rada miejska. Na konkurs nadesłano dwie prace, których nazwiska autorów nie były znane dla jury. Wygrał projekt Zygmunta Gorgolewskiego lecz jego przeciwnik Jan Zawejski nie mógł pogodzić się z porażką i wniósł zażalenie do decyzji. Tą historię opowiadamy podczas każdej wycieczki do Lwowa. Do projektów wniesiono modyfikacje ale jury potwierdziło wygraną Gorgolewskiego. Zaplanowano również dom do przechowywania dekoracji teatralnych. Autorem projektu był również Zygmunt Gorgolewski wspólnie z Iwanem Lewynśkim. Przed rozpoczęciem budowy powstało pytanie o konstrukcję fundamentów. Fachowcy z politechniki opracowali projekt, który miał zapobiec zapadaniu się opery w bagnistym podłożu. Roboty ziemne rozpoczęto 5 czerwca a 21 sierpnia 1897 roku rozpoczęto betonowanie. Szczególy projektu fundamentów projektował Jan Bogucki.

 

Lwowska Opera

 

Grecko-katolicki Sobór św. JuraTeatr miejski stał się jedną z najpiękniejszych budynków Lwowa. Powstał pod koniec epoki zwanej eklektyzmem. Styl nawiązuje do neorenesansu i neobaroku ale można też się doszukać elementów modernizmu. Dekoracje znajdziemy na wszystkich fasadach a nie tylko na froncie. Fundament zrobiono z żelbetu, cokół z kamienia a ściany wymurowano z cegły. Rozmiary opery wynoszą 95x45 metrów. Zastosowano do budowy i wykończenia najnowsze technologie jakie znano stanem na 1900 rok. Cały budynek był elektryfikowany firmą Siemens i Halske. Podstawą fasady głównej jest potral podparty korynckich kolumnach potrójnej arkadzie. Do opery prowadzą trzy wejścia. Najbardziej dekorowany jest trójkątny fronton projektowany przez Antoniego Popiela kompozycją „Radość i cierpienie”. Po bokach frontu rozmieszczone są posagi z brązu – po lewej „Komedia i Dramat”, po prawej „Muzyka”, na górze „Sława” z pozłacanym liściem palmy. Palma symbolizuje tych, którzy przysłużyli się sztuce. Posągi wykonał Petro Wijtowicz.

 

Repertuar Opery Lwowskiej 2020

 

Wkrótce zostanie zaktualizowana informacja o repertuarze. Zapraszamy Państwa na przygotowe przez nas Wycieczki do Lwowa.