Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Gruzja

Gruzja to kraj we wschodniej Europie, na południowo- wschodnim brzegu Morza Czarnego. Jest zamieszkały przez 3 718 200 osób oraz rozciąga się na powierzchni 69 700 km² . Graniczy z Rosją, Armenią, Azerbejdżanem oraz Turcją. Gruzja jest członkiem Rady Europy oraz Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Stolicą kraju jest Tbilisi.


Korzenie Gruzji sięgają połowy pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. W starożytnej Grecji te tereny były nazywane Kolchidą oraz Liberią i uznawano je za księstwa rozwinięte. W 337 roku, Król Miran III przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową i tym samym Gruzja ( tuż po Armenii) stała się jednym z najstarszych państw chrześcijańskich).Dziś ponad 80 % ludności wyznaje prawosławie. W VI wieku stolica została przeniesiona z Mcchety do Tbilisi.
Przez kolejny tysiąc lat Gruzja była w stanie zachować niezależność pomimo najazdów ze strony Mongołów, Turków oraz Persów. W XVIII wieku wyzwoliła się spod władzy muzułmanów, ale była zmuszona przyjąć protektorat Imperium Rosyjskiego, które na nie dotrzymało umów zawartych w traktacie i nie zostało udzielone Gruzji wsparcia militarnego w walce z Persami w 1795. Zamiast tego w pierwszej dekadzie XIX wieku Rosjanie włączyli terytorium Gruzji do Imperium. W końcu XIX wieku na terenie Gruzji zaczął rozwijać się powoli ruch rewolucyjny, którego wybuch nastąpił w krytycznym dla Rosji roku 1905. Po Rewolucji Październikowej Gruzja ogłosiła niepodległość, ale w 1921 roku weszła w skład ZSRR. Odzyskała niepodległość w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego.

W skład państwa gruzińskiego wchodzą dwie republiki autonomiczne Abchazja oraz Adżuria, 9 regionów administracyjnych i miasto wydzielone Tbilisi. Zwierzchnikami regionów są przedstawiciele rządu Gruzji, potocznie nazywani gubernatorami, których mianuje i odwołuje prezydent. Regiony dzielą się na 67 municypiów i 5 miast wydzielonych. Republika autonomiczna Abchazja i były obwód autonomiczny Osetia Południowa nie znajdują się pod kontrolą władz gruzińskich (stacjonują w nich wojska rosyjskie) i są to państwa nieuznane.

Gruzja usytuowana jest z jednej strony u podnóża Kaukazu z drugiej u wybrzeży Morza Czarnego. Północna część kraju – to pasma Wysokiego Kaukazu, Południowe Małego Kaukazu. Najwyższe szczyty Gruzji to Szchara 5068 m n. p.m. Oraz Kazbek 5033 m n. p. m. Bliżej do linii brzegowej, która ma długość ok 100 km krajobraz staje się łagodniejszy, tam znajduje się Nizina Kolchidzka. Największe rzeki Gruzji to: Kura, Rioni, Inguri. Dzięki swojemu położeniu na styku Europy i Azji nie tylko kultur wschodu i zachodu, ale też i klimatu oraz położeniu geologicznemu na terytorium Gruzji można spotkań nadzwyczajnie różnorodne krajobrazy ( wysokogórskie lodowce, alpejskie łąki, lasy oraz urokliwe plaże) a klimat zmienia się od umiarkowanego po subtropiczny.