Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Białoruś bezwizowy przejazd

15-dniowy bezwizowy dostęp do strefy turystycznej Grodno-Brześć

Obywatele wielu krajów mogą odwiedzać strefę turystyczną Grodno-Brześć bez wizy przez 15 dni. Zagraniczni goście mogą wjechać do tej strefy przez dwa regionalne lotniska i przejścia graniczne na granicy lądowej (z Litwą i Polską). Ten obszar turystyczny i rekreacyjny obejmuje popularne atrakcje i główne miasta w zachodniej części kraju, w tym:
- w obwodzie brzeskim - miasto Brześć, obwód brzeski, powiat żynicki, powiat kamieniecki i rejon prużański;
- w obwodzie grodzieńskim - miasto Grodno, obwód grodzieński, obwód brzeskowski, obwód wołkowyski, obwód woronowski, obwód lidzki, obwód świętowochski i rejon szczuczyński.

Zgodnie z dekretem prezydenta 15-dniowa opcja bezwizowa jest dostępna dla obywateli ponad 70 państw, w tym dla osób niebędących obywatelami Łotwy i estońskich bezpaństwowców. Obywatele wielu państw, którzy na ogół potrzebują wizy, aby odwiedzić Białoruś, mają dziś możliwość wjazdu do kraju w ramach procedury uproszczonej. Takie wyjazdy stały się możliwe dzięki niedawno wprowadzonym przepisom dotyczącym ruchu bezwizowego na Białorusi.


Trzydziestodniowy bezwizowy przejazd na Białoruś

 

Obywatele kilkudziesięciu krajów mogą skorzystać z 30-dniowego bezwizowego pobytu na Białorusi (w tym m.in. obywatele Polski) - Białoruś bez wiz. Cudzoziemcy mogą odwiedzić dowolne miejsce na Białorusi w ciągu 30 dni od wjazdu. Warunkiem jest jednak przybycie i opuszczenie kraju tylko drogą samolotową przez krajowy port lotniczy w Mińsku. Zasady wjazdu bezwizowego nie obejmują żadnych innych międzynarodowych punktów kontroli granicznej ani lotnisk w kraju. Przepisy bezwizowe nie dotyczą osób latających na Białoruś z Rosji lub do Rosji z Białorusi (loty te są uważane za wewnętrzne i nie podlegają kontroli granicznej).

Bezwizowe przekroczenie granicy nie dotyczy cudzoziemców przybywających na Białoruś w celu pracy, prowadzenia działalności gospodarczej lub nauki, jeżeli okres wymienionych działań przekracza 30 dni. Aby wjechać bez wizy na Białoruś na okres do 30 dni, cudzoziemcy bezwizowi muszą posiadać następujące dokumenty:
- ważny paszport uprawniający do podróży za granicę;
- środki finansowe (co najmniej dwie kwoty bazowe* denominowane w dolarach lub białoruskich rublach na każdy dzień pobytu lub 50 - kwot podstawowych, jeśli okres pobytu wynosi 30 dni); (* od 1 stycznia 2020 r. jedną kwotą bazową jest 27 rubli białoruskich (na dzień 25.03.2020 1 BR = ok. 1,63 PLN) medyczne ubezpieczenie podróżne ważne na Białorusi z minimalnym ubezpieczeniem medycznym na kwotę 10 000 EUR;
- obywatele Wietnamu, Haiti, Gambii, Indii, Libanu, Namibii i Samoa muszą również posiadać ważną wizę wielokrotnego wjazdu do państw UE lub strefy Schengen z pieczęcią potwierdzającą wjazd na ich terytorium i biletami lotniczymi potwierdzającymi odlot z krajowego lotniska w Mińsku w ciągu 30 dni od daty wjazdu.

Uwaga! 30-dniowy pobyt bezwizowy na Białorusi rozpoczyna się w dniu stemplowania paszportu. Jeśli przyjedziesz późnym wieczorem i przejdziesz odprawę celną przed godziną 24.00, zostanie to uznane za twój pierwszy dzień pobytu bezwizowego.

Cudzoziemcy, którzy planują spędzić więcej niż pięć dni roboczych na Białorusi, muszą zarejestrować się na policji, podając adres pobytu. Jeśli zagraniczni goście zatrzymają się w hotelu, hostelu, uzdrowisku lub innym obiekcie zbiorowego zakwaterowania, zarząd wyżej wymienionych obiektów będzie odpowiedzialny za rejestrację gości na policji.

 

Od 2 stycznia 2019 r. cudzoziemcy i bezpaństwowcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli zarejestrować się na stronie internetowej portal.gov.by bez konieczności odwiedzania lokalnego biura policji. Ta usługa jest bezpłatna i będzie dostępna dla cudzoziemców, którzy przybyli na Białoruś przez punkty kontrolne na granicy białoruskiej

 

Zasady wjazdu w ramach 15- dniowego programu bezwizowego różnią się od 30-dniowej opcji bezwizowej dostępnej dla podróżujących samolotem do Mińska

.

Aby móc odwiedzić strefę bezwizową, cudzoziemiec musi przedstawić następujące dokumenty: ważny paszport lub równoważny dokument uprawniający do przekroczenia grnicy; podróżne ubezpieczenie medyczne z minimalną kwotą ubezpieczenia 10 000 EUR. Ubezpieczenie podróżne musi być ważne na Białorusi;
Karta migracyjna (wydawana po przyjeździe);

 

Dokument zezwalający obcokrajowcom (osobom indywidualnym lub grupom zorganizowanym) na odwiedzenie Strefy Turystyki i Rekreacji Brześć-Grodno. Można go uzyskać przy zakupie wycieczki od certyfikowanego organizatora wycieczek, który ma prawo organizować bezwizowy wyjazd na Białoruś. Oznacza to, że turysta musi wcześniej skontaktować się z oficjalnym biurem podróży (nie później niż 48 godzin przed podróżą), sporządzić plan podróży, zapłacić za wybrane usługi (niezależnie od tego, czy jest to plan indywidualny czy wycieczka all-inclusive) i wybrać dokument, który zostanie przedstawiony w punkcie kontrolnym.

Turyści mogą wjechać do strefy bezwizowej na Białorusi przez 14 międzynarodowych punktów kontrolnych:
- samochodowe punkty kontrolne Brześć (Terespol), Bruzgi (Dom Białostocka Kuźnica), Domaczewo (Sławatycze), Benyakoni (Salcininkai), Peschatka (Polowce), Privalka (Raigardas);
- przejście graniczne małego ruchu granicznego Pererow (Białowieża), Leśna (Rudawka), Privalka (Szandubra);
- kolejowy punkt kontroli granicznej Brześć (Terespol), Grodno (Kuźnica Białostocka);
- przejście graniczne na lotnisku w Brześciu, przejście graniczne na lotnisku w Grodnie

UWAGA! Zagraniczni goście, którzy wjeżdżają do strefy ruchu bezwizowego, muszą zarejestrować się w lokalnym posterunku policji w ciągu pięciu dni. Zajmują się tym z reguły hotele, gospodarstwa agroturystyczne i uzdrowiska, w których przebywają turyści. Robią to również przedsiębiorcy prowadzący działalność na własny rachunek, którzy wynajmują mieszkania obcokrajowcom.

Zagraniczni goście muszą posiadać środki w wysokości co najmniej dwóch kwot bazowych * na dzień pobytu. (* od 1 stycznia 2020 r. jedną kwotą bazową jest 27 rubli białoruskich (na dzień 25.03.2020 1 BR = ok. 1,63 PLN))

Na granicy strefy bezwizowej na Białorusi nie ma żadnych punktów kontrolnych ani żadnych ogrodzeń, tylko szyldy. Odwiedzającym nie wolno łamać zasad pobytu w ramach 15-dniowego programu ruchu bezwizowego i wykraczać poza strefę bezwizową. W przeciwnym razie sprawcy zostaną ukarani zgodnie z białoruskim prawem (ostrzeżenie, grzywna, deportacja).

Uwaga! Odwiedzając Białoruś w ramach zorganizowanej grupy, turyści jako wycieczka zorganizowana mogą wjechać poza strefę bezwizową i odwiedzić inne obszary obwodu brzeskiego i obwodu grodzieńskiego, ale tylko jeśli jest to część planowanej trasy zwiedzania.