Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Zamki na Białorusi

W epoce średniowiecza ziemie baiłoruskie były nazywane krainą zamków, ponieważ na niewielkim terytorium stało ponad sto zamków, twierdz oraz innych obietków warownych. Wynikało to z faktu, że na tym terytorium przecinało się wiele szlaków handlowych. W XIV i XV wieku zacząto budować zamki z kamienia, kótre miały bronić granic Wielkiego Księstwa Litewskiego a także były siedzibami róźnych zakonów rycerskich. Jednakże niewiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego. Liczne wojny oraz destrukcyjny okres radziecki zrobiły swoje, pomimo tego na tym pięknym terenie przetrwały zamki, które mają prawdziwą wartość historyczną. Do tego grona można zaliczyć Zamek Nieśwież – legandarną rezydencję potężnego roku księżąt Radziwiłłów, Zamek Mirski – słynny z niejednego kadru historycznych filmów, Zamek Grodno, w kótym to zasiadał Sejm Rzeczy Pospolitej, a także Zamek w Lidzie – XIV zamke obornny wzniesiony na rozkaz Księcia Giedymina.


Zamek w Mirze

 

 


Potężny i nieprzystępny zamek, zbudowany w niewielkim miasteczku Mir, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na Białorusi. W 2000 roku został wpisany na listę światowego dziecictwa UNESCO. Monumentaly zamek niejednokrotnie był plenerem filmowym, po raz pierwszy stało się to w 1928 roku. Dziś jest to miejsce odwiedzane przez turystów z całego świata, w muzeum zamkowym można zobaczyć wiele ciekawych ekspozycji a dla chętnych przeniść się w czasie i spędzić noc w komnatach iście szlacheckich - mini hotel z 15 komfortowymi apartamentami. Wg niektórych historia Zamku sięga nawet XIV wieku. W 1395 roku drewniana budowla została zbodyta przez Zakon Krzyżacki i niestety spustoszona i zrujnowana. Odbudowany w stylu gotyckim przez starostę brzeskiego i kowieńskiego Jerzego Illicza, nastęnie przekazany książetą Radziwiłłą, którzy przebudowali go w stylu renesansowym

Rzetalne restauracje na zamku w Mirze przywróciły jego dawną świetność. Nad zamkiem górują 4 wieże, główna 25 metrowa – 6 piętrowa jest jednośnie bramą wjazdową. Ciężkie dębowe wrota strzegły zamku. W przypadku gdy dochodziło do błyskawicznego ataku a wrót nie zdążono zamknąć z 2 piętra spuszczano żelazną kratę, która odcinała drogę wejścia do twierdzy. W podziemniach wieży znadował się loch, będący więzieniem. Dziś zrekonstruwany bastion jest perełką architektoniczną Białorusi. Zachwycają ekspozycje w przepięknych komnatach pałacu, sala myśliwska, pomieszczenia kuchenne w piwnicy i lochy.

 

 

 

 

 

Zamek w Nieświeżu



Duma białoruskiej ziemi to przepiękny zamek w Nieświeżu z ogrodami i parkami. Będąc siedzibą znakomitego rodu książąt Radziwiłłów, budowla była uznawana za twierdzę najpotężniejszą i najpiękniejszą w Wilekim Księstwie Litewskim. Został zdobyty tylko raz. W okresie późniejszym stał się pałacem, w kótry znajdowały się pamiątki rodowe Radziwiłłów, część z nich zachowała się do dnia dzisiejszego w muzealnych ekspozycjach zamku. Historia zamku sięga XV wieku i jest związana z osodnictwem w miejscowości Nieśwież. Zachowały się zapiski datowane na 1446 rok z inforamcją,że Wielki Książę Litewski Kaziemierz Jagiellończyk przekazał te włości Mikołajowi Niemirowiczowi, który pomógł władcy w drodze na tron.

Dziś na zamku można skorzystac z szerogiego wachlarza wycieczek temtycznych. Najbardziej znaną i popularną jest wycieczka śladami rodu Radziwiłłów, podczas której możena dowiedziać się jak na przestrzeni wieków był budowny, przebudowywany zamek, zajrzeć do pysznych komnat pałacu, zbiorów biblioteki, arsenału oraz archiwum zamkowego. Zaspół parkowy zamku w Nieświeżu został stworzony pod koniec 1870 roku i znajdują sie w nim kilka styli architekruty krajobrazu. Można tam dostrzeć przykałdy ogrodu angielskiego oraz japońskiego parku. Kryje się tam także amfiteatr, gdzie odbywały się przedstawianie, aleje zamkowe, Stary park z trzema przestronnymi placami, zaciszny Park Marisin z Wyspą Miłości pośrodku małego stawu i wielu innych pięknych zakątków.

 

 

 

 

 

 

Zamek w Lidzie



Zamek w Lidzie został zbudowany nakazem księcia Giedymina na poczatku XIV stulecia. Miał pełnić funkcje obronną wyniakajacą ze strony Zakonu Krzyżackiego. Wielka budowla z kamienia z dwiema kwadtatowymi wieżami i mocnymi ścianami wielokrotnie przyjmował ataki Krzyżaków i Tatarów. Spełniał swą funkcję również podczas wojny północnej oraz wojny rosyjsko-polskiej. POd koniec XX wieku przeprowadzono gruntowny remont zamku i dzięki niemu zamek znów zaczął wyglądać jak za czasów jego świetności. Restauracja zamku prowadzona jest na podstawie wykopalisk i starych dkumentów. Pojawiły się nawet budynki które od dawna nie istniały – np. kuźnia stajnie, czy budynek ksztelana. We wnętrzach ekspozycja nawiązuje do czasów średniowiecznych. Znajdziemy tam zbroje, czy figury woskowe odziane w strje z poprzednich epok Zamek jest jednym z bardziej wartościowych obiektów na Białorusi i co roku odwiedzają go rzesze turystów. Na terenie zamku odbywają się różne imprezy. Do najbardziej popularnych należą fastiwale rycerskie i jarmarki piwowarskie. Tradycyjnie wieczorami podczas imprez odbywa się pokaz fajerwerków i istnieje możliwość lotów paralotnią, gdzie można zobaczyć zamek z wysokości.

 

 

 

 

 

 

Grodno



Jedno z najstarszych miast na Białorusi z bardzo dobrze zachowanymi zabytakami z róźnych epok. Pierwsze wzmianki o Grodnie datuje się na 1128 rok w Litopisie Ipatijewskim. Najbardziej rozpoznawalnym na świecie zabytkiem miasta i najstarszym jest cerwkiew Borysa i Gleba. To pamiątka staroruskiej architektury z XII wieku. Świątynia trójnawowa o trzech absydach, wzniesiona z kamienia i cegły. W jej ściany wbudowane zostały naczynia ceramiczne miało to na celu poprawienie akustyki w świątyni. Zachowała się fasada cerwki, której sciany ozdobiono podobizami władców z majolikowych płytek. Drugim godnym uwagi zabytkiem jest kościół św. Franciszka Ksawergo. W XVII wieku ta świątynia była najbogatrzą w Rzeczy Pospolitej. Wnętrze nasycone zdobieniami, plastyczną architekturą, rzeźbami oraz malowidłami ściennymi. Na osobną uwagę zasługuje ołtarz z kompozycją wielofigurową. W kościele znajduje się również najstarsza w Europie działające wieża zagarowa. Stary Zemek to kompleks obronnych zabudowań wraz z budynkami mieszkalnymi z różnych epok ( XI -XIX ). Nowy Zamek – pałac królewski w stylu póxnego baroku. W XVIII wieku służył jako letnia rezydencja królów – Augusta III Sasa oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś znajduje się tam muzeum historyczne oraz bibliotka.

 

Wycieczka na Białoruś bez wizy już możliwa!

 

 

 

 

 

 

Witebsk



Misto znane ze sowjego piękna i festiwali. Serce Witabska stanowi rynek z gotyckim ratuszem z początku XIV wieku. Popularny wśród turystów jest Pałac Gubernatorski gdzie rezydowali wszyscy gubernatorzy województwa. Witwbsk to ojczyzna Marca Chagalla, więc nie dziwi,że właśnie tam znajduje sie muzeum poświęcone temu znakomitemu malarzowi i grafikowi. W muzeum znajdują się rzeczy oraz dokumnety należące do rodziny artysty. Warto też wybrać się do ogroodu botanicznego oraz do Cerkwi Zwiastowania.

 

 

 

 

 

 

Mińsk



Stolica kraju, gdzie znajduje sie centrany ośrodek władzy. Jest tam tak wiele rzeczy , godnych uwagi, że nie wiadomo od czego zacząć. Może Wielki teatr, wybudowany w stylu konstruktywizmu w połowie XX wieku, czy też Górne Miasto z Placem Wolność – sercem stolicy. A może Dudutki? Muzeum - skansen założyny w 1993 roku, tam można przenieść się w czasie na XIX wieczną białoruską prowincję, przespacerować się po białoruskiej wsi, zagłębić się w tamtejsze zwyczaje, podziwiać kulturę i sztukę rzemieślniczą ubiegłej epoki. Można wybrać się również do Historyczno-kulturalnego zespołu „Linia Stalina”w miejscowości Łoszany koło Mińska. W rejonie mińskim znajduje się również bardzo ważne miejsce, to Memoriał w Chotyniu. W uroczysku gdzie kiedyś stała wioska. Mieszkańcy zostałi zamordowaniu przez nazistów. W centrum Mińska znajduje się duży kompleks budowli nazywamy Gościnnym Dworem. Miało to być miesce przenzaczone dla handlu i pomieszkiwania kupców. Ale wg słów Ojca Republiki jest jednymm z głównych symboli niepodległej Białorusi.