Biuro Podróży Chortycia
Plac Na Bramie 8
37-700, Przemyśl


Kuchnia rumuńska

Ruminia dzieli się na sześć regionów historycznych: Mołdawia, Dobrudża, Transylwania, Muntenia, Oltenia, Banat. I tak jak róźne były te regiony tak samo zróźnicowana jest kuchnia rumińska. Przygotowanie tej samej pozornie potrawy w wyżej wspomnianych prowincjach różniło się. Naprzykład w  regionie Mołdawi  zupy są zabielane śmietaną przed podaniem do stołu, ale już w północnej części Transylwani zupa zostaje zabielona podczas gotowania. A w Muntenii kilka minut przed podaniem na stół do rosołu dodaje się jedno-dwa jajka. Na przrestrzeni wieków różne kultury Zachodu i Wschodu przenikały się na tych terenach tworząc wyjątkowy smak regionu. W trakcie wycieczki do Transylwanii - będą Państwo mieli okazję skosztować tej pysznej kuchnii.


W potrawach narodowych Rumuni wykorzystują produkty, które spowalniają proces psucia się potraw. Używa się dużo warzyw, owoców, jajek, nabiału oraz wiele przypraw ziołowych. Charakterystyczna cechą kuchni rumuńskiej jest sposób przygotowania potraw na wolnym ogniu a także fakt, że pewne produkty gotowane są tylko chwilę,żeby nie traciły wartości odżywczych.

Co skosztować: potrawy kuchni rumuńskiej :
- Sarmale – mięso zawinięte w liście kapusty, "gołąbki "duszone w winie
- Mici (Mititei) – symbol kuchni rumuńskiej,niewielkie klopsiki z mięsa mielonego pieczone na ruszcie
- Ciorba de burta – coś jak flaczki ( w wolnym tłumaczeniu zupa z brzucha)
- Bulz – ser w polentą ( potrawa typowa dla Transylwanii)
- Papanaszi – pączki/oponki. Bardzo smaczne!

Potrawy węgierskie w kuchni rumuńskiej:
- zupa fasolowa z kawałkami chleba
- zupa gulaszowa
- Kurtoszkołacz – deser

W Transylwanii oprócz kuchni rumuńskiej i węgierskiej popularna jest też kuchnia saksońska, ale można jej spróbować w niewielu restauracjach.

Alkohole :
- Ciemne piwo «Ursus» – ciemny lager jeden z najlepszych z Europie Wschodniej
- «Bergenbier» – mocny lager w stylu niemieckim. Bardzo popularny w Rumunii.
- Piwo «Stejar» –7% mocne piwo z goryczką.
- «Lacrima Lui Ovidiu» – przyjemne, słodkie rumuńskie wino.
- Piwo «Dracula» – tanie piwo dla obcokrajowców :) , sprzedawane na Zamku Bran ( zwanego tez Zamkiem Drakuli) oraz supermarketach.
- Piwo «Ciuc» – jedno z najlepszych ( jak nie najlepsze piwo w Rumunii) «Heineken».
- Wina z miejscowych piwniczek. Można je kupić dosłownie wszędzie, od każdego gospodarza trzaba tylko zapytać o «crama» ( krahmah).
«Horinca de Bihor» albo «Tuica» -to neutralne i smaczne miejscowe brandy. Można je również kupić u miejscowych gospodarzy.

Dlaczego Rumunii tak lubią czosnek?



Transylwania ze swoimi błotnistymi, krętymi drogami, zamkami i średniowiecznymi twierdzami to przepiękny anturaż dla przrażających legand... a najbardziej znaną, nie tylko w całej Eurpie, ale i naświecie jest historia hrabiego Drakuli. Pierwowzorem, oprócz historycznej postaci Włada Palownika , były też istoty nadprzyrodzone, które w folklorze rumuńskim istniały od zarania dziejów. Były to strzygi, wiedźmy i oczywiście złe duchy. Połaczenie tych dwóch światów w jednego bohatera powieści przyczyniło się do stworzenia nowożytnego mitu o Drakuli. Legendy o stworzeniach pijących krew znane były od wieków jak i fakt, że odstrasza je czosnek! Dlatego też z pokolenia na pokolenia przekazywano jedną z życiowych prawd, że przed złymi mocami- duchami i krwiopijcami , ludzi może ochronić magiczna moc czosnku, który to również leczy różne choroby, np. przeziębienie czy kaszel. Rumunii chronią nie tylko siebie, ale również swoje bydło...nacierając im rogi czosnkiem. Folklor folklorem, a ta genialna przyprawa o magicznych mocach obronych to też obowiązkowa przyprawa prawie każdego rumuńskiego dania!