Chortycia Biuro Podróży

Mobile Menu

Wybierz język

Nasi Konsultanci

Kursy średnie NBP
z dnia: 2019-01-21

W najbliższym czasie

Przewodnik

Zobacz również:

Artykuły

BieszczadyBieszczadyPołoniny - nazwa połoniny pochodzi od słowa "płone", czyli nieużyteczne, puste i określa rozległe górskie łąki, które stanowią najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Bieszczadów. Jest to jedyny taki krajobraz w całej Polsce - trawiaste łąki w górnych partiach gór. Największą połoniną jest Bukowska z najwyższym szczytem polskiej części Bieszczadów Tarnicą. Popularną na wedrówki piesze jest także połonina wetlińska. Mniej zatłoczone są trasy połoniny Caryńskiej oraz masywu Wielkiej i Małej Rawki.

Sanok - 40 tyś. miasto nad Sanem. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny i znaczna części dawnej zabudowy przy rynku. Warty zwiedzenia jest zamek, w którym znajduje się obecnie jedna z największych kolekcji ikon. Turysta nie może także ominąć sanockiego skansenu, który pod względem ilości obiektów jest największym w Polsce.

Lesko - miasto nad Sanem ok. 6000 mieszkańców. Najwcześniejsza zmianka o Lesku pochodzi z 1436 r. Największymi zabytkami miasta są Kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP, kirkut i zamek leski. W pobliżu miejscowości znajduje się także Kamień Leski - jeden z większych ostańców na terenie Bieszczadów.

Cerkiew w SmolnikuSmolnik nad Sanem - w miejscowości znajduje się cerkiew parafialna pw. św. Michała Archanioła, zbudowana w 1781 r. Jest to jedna z dwóch zachowanych w Polsce cerkwii typu bojkowskiego (druga w skansenie w Sanoku).

Komańcza - ozdobą Komańczy była cerkiew parafialna pw. Opieki Matki Bożej z roku 1802 r. Niestety w 2006 r. spłonęła i zachowała się tylko dzwonnica. Była to jedna z trzech doskonale zachowanych cerkwii w stylu wschodnio-łemkowskim. Obecnie trwa akcja odbudowy światyni. Cmentarz żołnierski z I Wojny Światowej.

Zalew SolińskiZalew Soliński i Zapora - budowę zapory rozpoczęto w 1961 r. Jest to obecnie najwyższa zapora w Polsce. Dawna wieś Solina leży na dnie zbiornika. Wysokość mierzy 81.8 m a długość 664 m.

Solina - w miejscowości znajduje się zespół domów wczasowych oraz osiedle pracowników elektrowni wodnej. Solina należy do najstarszych osad w Bieszczadach. Najdawniejsza zmianka pochodzi z 1436 roku. Podczas przygotowań do budowy zbiornika zniszczono starą architekturę wsi wraz z drewnianą cerkwią z 1937 roku. Zachował się jedynie przysiółek Werlas a reszta wsi leży 50 metrów pod wodą.

Polańczyk - miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Solińskim. W Polańczyku znajduje się największy w Bieszczadach zespół sanatoriów i domów wczasowych. Największym zabytkiem wsi jest cerkiew parafialna pw. św. Paraskewii, w której znajduje się ikona Matki Bożej z Łopienki.

Ustrzyki Dolne - miasto nad rzeką Strwiąż ok. 10000 mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi od miejsca w którym łączą sie potoki (ukr. ustryk). W 1509 wieś Ustrzyki lokowano na mocy królewskiego przywileju. W mieście znajduje się muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wycieczki do Lwowa - z Bieszczadów bez problemów można wybrać się na Ukrainę. Wycieczka do Lwowa jest bardzo popularnym produktem w tym regionie.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Chortycia
Pl. Na Bramie 8, 37-700 Przemyśl
NIP 795-000-51-39, REGON-EKD 650023845-6023
ING Bank Śląski SA O/Przemyśl, Konto: 45 1050 1546 1000 0022 9095 1777
© Biuro Podróży Chortycia