Chortycia Biuro Podróży

Mobile Menu

Wybierz język

Nasi Konsultanci

Kursy średnie NBP
z dnia: 2019-01-21

W najbliższym czasie

Wybierz kierunek wycieczki:

Zobacz również:

Artykuły

Wycieczki po knajpach LwowaMason Lwów jest miejscem, gdzie zabawa doskonale wrysowuje się w krajobraz miasta. Źródła tego można szukać w subkulturze batiarów, którzy starali się zawsze być weseli. Batiar z języka węgierskiego oznacza uzbrojonego chuligana ale we Lwowie tak określano typ człowieka i owe określenie nie wiązało się w żaden sposób z agresją lecz z pogodą ducha. Batiarami mogli być zarówno ludzie mający arystokratyczne korzenie jak i dół społeczny. Mieli swój kodeks honorowy, swoją gwarę ale na pierwszym miejscu stawiali dobrą zabawę i żarty. Śmiało można stwierdzić, że duch batiarski we Lwowie nie zaginął i w dalszym ciągu ma się dobrze. Epoka ZSSR próbowała walczyć z zachowaniami Lwowian i sprowadzić ich na "właściwą ścieżkę" lecz była to przysłowiowa walka z wiatrakami. Batiarski duch miasta dał podwaliny do powstania wielu ciekawych lokali, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas wycieczki do Lwowa. Dla smakoszy złotego trunku można śmiało zarezerwować więcej dni na lwowskiej starówce.

Masoch Wiele lokali związana jest z tematyką lwowską - z sławnymi ludźmi czy wydarzeniami. Dla przykładu ku czci ojca teorii masochizmu zadedykowano jeden z lokali. Leopold von Sacher-Masoch urodził się we Lwowie i właśnie to miasto go kształtowało w dzieciństwie. Jego ojcem był dyrektorem miejskiej policji. Zasłynął w świecie po publikacji powieści "Wenus w futrze", która odbiła się szeroką dyskusją w kręgu psychologów i psychiatrów. Elementem powieści były oczywiście dewiacje seksualne i tak kojarzony jest dziś sam Masoch. Wybierając się do lokalu poświęconego jego osobie przy wejściu można zobaczyć jego pomnik ludzkich rozmiarów. Zanim wejdziemy powinniśmy sprawdzić co ma w kieszeni... Wystrój lokalu lokalu może na początku przestraszyć osoby bardzo konserwatywne lecz po chwili tam spędzonej zobaczymy, że to nas bardziej bawi niż gorszy. Na niektórych krzesłach odciśnięte są genitalia obu płci a figurki z genitaliami towarzyszą nam w całym lokalu. W samym lokalu panuje czerwony półmrok co oddaje typowy dla Masocha klimat. Dodatkową atrakcją lokalu jest możliwość zamówienia biczowania, co widać po klientach, że cieszy się popularnością. Gdy klienci dobrze się bawią to kelnerki mogą rzucić za koszulę kostkę lodu albo założyć gościom kolczatkę z kilkukilogramową kulą. Dla wielu gości jest to ważny punkt wycieczki do Lwowa. Same kelnerki również noszą lekko wyzywające stroje i wiedzą jak zachęcać ludzi do zabawy. Potrawy również związane są z tematyką masochizmu oraz dewiacji seksualnych i w momencie doniesienia do stolika wywołują uśmiech na twarzach klientów.

Innym lokalem, o którym warto wspomnieć jest "Najdroższa Restauracja Galicji". Nasza wycieczka do Lwowa często zaczyna się w rynku tam właśnie lokal jest usytuowany. Restauracja nawiązuje do loży masońskiej i nigdzie nie znajdziemy ani szyldów ani reklam lokalu. W sumie ciężko jest do niego trafić bo nawet drzwi do restauracji wyglądają jak wejście do czyjegoś mieszkania. Gdy zadzwonimy do drzwi to otworzy nam pan w szlafroku a z tyłu zobaczymy kuchnię z czasów radzieckich. Wielu turystów obraca się w tym momencie na pięcie i ucieka. Lecz my proponujemy zajrzeć do środka, bo pan w szlafroku zaprasza nas serdecznie na kawę. Po krótkiej rozmowie dostajemy zaproszenie do sypialnie i w momencie jak przejdziemy przez kotarę wchodzimy do knajpy właściwej. Często wita nas pan grający na pianinie. Na ścianach wiele obrazów na których widnieją osoby, które uważane były za masonów. Znajdziemy tam Georga Washingtona jak również ukraińskie akcenty jak Iwan Franko czy Semen Petlura. Wrażenie robi stare BMW które stoi w jednej z sal. Unikalny jest również pomysł na toalety. W jednej z nich wchodzimy jak po schodkach i siedzisko jest w kształcie tronu. Z boku możemy chwycić za ogromne berło a z góry na głowę pada nam jasne światło, które wyróżnia się w półmroku. Druga toaleta to ogromny sejf. Po odsunięciu metalowych drzwi z pokrętłem wita nas widok dużej ilości dolarów. Środek jest przeszklony i podświetlony dlatego podłoga, sufit i ściany są całe w amerykańskiej walucie. W restauracji ceny są bardzo wysokie ale gdy mamy kartę zniżkową to możemy obniżyć nasz rachunek o 90 %. Właściwa suma do zapłaty również jest ukryta bo musimy papier przyłożyć do świeczki, żeby ukazał się naszym oczom.

Lampa naftowa Warto wspomnieć też o restauracji Lampa Naftowa przy ulicy ormiańskiej. Lokal dedykowany jest Łukasiewiczowi i Zehowi, bez których nie byłoby wynalazku zwanego lampą naftową. Po ich odkryciach cały świat się wywrócił do góry nogami i naftę, którą dotychczas wykorzystywano do smarowania kół w wozie zaczęto wykorzystywać do innych celów. Zeh i Łukasiewicz nie wiedzieli do końca co im trzeba gdy zajęli się destylacją nafty. Przekazy lwowian donoszą że próbowali stworzyć spirytus lecz przez niepowodzenie eksperymentu odkryli łatwopalną naftę. Dzięki wynalazkowi skonstruowano pierwszą lampę naftową i przy jej świetle przeprowadzono w szpitalu przy ul. Łyczakowskiej pierwszą operację w nocy. Wynalazek szybko rozpowszechnił się na cały świat. Sama Galicja też czerpała korzyści, gdyż rozpowszechnienie nafty uczyniło ją trzecim regionem pod względem wielości wydobycia ropy na świecie. Wycieczki do Lwowa można rozszerzyć również o Drohobycz gdzie było główne naftowe zagłębie. Znajdziemy tam ciekawe wille magnatów naftowych. A wracając do Lwowa i samego lokalu to właśnie tu znajdziemy pamiątki po dawnej naftowej potędze Galicji. Wejście to kręte, czarne schody, które symbolizują dół szybu. Już na piętrze pada więcej światła i na ścianach znajdziemy wiele zdjęć i eksponatów związanych dawnymi czasami. Możemy nawet spróbować wódki benzynówki, która podawana jest w menzurce. Te trzy wyżej wspomniane lokale mogą nam urozmaicić naszą wycieczkę do Lwowa. W kolejnych artykułach dopiszemy inne ciekawe lokale.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Chortycia
Pl. Na Bramie 8, 37-700 Przemyśl
NIP 795-000-51-39, REGON-EKD 650023845-6023
ING Bank Śląski SA O/Przemyśl, Konto: 45 1050 1546 1000 0022 9095 1777
© Biuro Podróży Chortycia